- 100 VS VFM - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

100 VS VFM

Diskuze o plnicích perech značky Sheaffer.

100 VS VFM

Příspěvekod tritrek » 11 bře 2016 14:56

Hladaľ som rozdiely medzi týmito dvomi perami, ale všetky online zdroje udávajú to isté, že konštrukčno-kvalitne a hrotom sú prakticky identické, akurát že VFM má krátku medzinárodnú bombičku, alebo kaweco konvertor a 100-ka má klasické dlhé. Potom ale nechápem cenový rozdiel 30€... :shock:
Má niekto obidve, že by tu porovnal pocity z používania, resp. nejaké osobné pre a proti?
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod pet84rik » 11 bře 2016 23:37

Mam oba. Neviem ktore zdroje to uvadzaju, ale hroty rozhodne nie su zhodne, ani sa na seba nepodobaju

http://1drv.ms/1P4CW90

Hore VFM, dole 100, 100 ma viac odozvy z papiera, VFM je uhladenejsi. Su to ine pera + samozrejme EU a Sheaffer otvor pre cartridge/konvertor ako rozdiel.

Osobne mam radsej 100, pretoze presne taky typ hroztu a jeho chovanie mi vyhovuje, ale VFM je za tu cenu vynikajuce a krasne pero (mam modru), ma plastovy uchop (co niekomu viac vyhovuje).
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod tritrek » 12 bře 2016 16:43

Díky! No zdroje boli google a teda FPN. Oni to asi mysleli v zmysle, že tie hroty nie sú materiálovo iné, oceľ VS 14K/18K zlato a tak. Proste v zmysle "materiály sú identické, prečo stoji jedno pero 3x toľko"?
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod pet84rik » 12 bře 2016 18:51

preco stoji VFM 400 a CdA Ecridor 6000, ak oba maju ocelovy hrot? :-)

toto nerozlustis. kazdopadne tie pera sa na papieri chovaju uplne inak, viac mi vyhovuje 100, ale ja mam rad tvrdsie hroty s vacsou odozvou, vacsine ludi by sa asi na prvy dotyk pacil viac hrot VFM (aspon teda ten ktory mam na pere ja, neviem povedat ci je to kvalitativne rovnake na kazdom VFM).

ale minimalne ber to tak, ze v cene 100 mas aj konvertor, vo VFM nie je.. taktiez balenie (krabicka) je u 100 taka ako u inych "dospelych" pier, u VFM je obycajna papierova. toto vsetko asi cenu ovplyvni.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod tritrek » 13 bře 2016 12:37

pet84rik píše:ale minimalne ber to tak, ze v cene 100 mas aj konvertor, vo VFM nie je.. taktiez balenie (krabicka) je u 100 taka ako u inych "dospelych" pier, u VFM je obycajna papierova. toto vsetko asi cenu ovplyvni.

Jj, ale konkrétne za krabičku nie som ochotný priplatiť, nemá zmysel, pokiaľ to nekupuješ, ako dar. Každopádne padnú asi obidve, nestoja tak veľa, že by sa nedali vyskúšať...

PS: každopádne díky za detailnejší názor.
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod pet84rik » 13 bře 2016 14:23

VFM je dobre pero. pero, pisaci nastroj.

100 je pekne pero, za tu cenu napr. o dost pouzitelnejsie nez podobne drahy Parker IM.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod tritrek » 13 bře 2016 16:43

pet84rik píše:VFM je dobre pero. pero, pisaci nastroj.

100 je pekne pero, za tu cenu napr. o dost pouzitelnejsie nez podobne drahy Parker IM.

Pomali mám fakt pocit, že všetko je lepšie, ako Parker IM... za tú cenu. Moje najväčšie sklamanie zatiaľ... a keď si prestavujem, že som to chcel mať ako prvé pero, tak možno to zavesím na hák hneď na začiatku :)
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod pet84rik » 13 bře 2016 20:38

tak ked pero zasycha, moze byt aj super dobre, ale vyhodis ho. a moje IM zasycha.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: 100 VS VFM

Příspěvekod graphophilus » 14 bře 2016 17:42

Já už jsem si tady na foru přečetl tolik o Parkerech, že je to značka, kterou bych si nekoupil. VFM je ve skutečnosti hezčí než na obrázcích, zaujala mě povrchová úprava švestkové barvy i nápaditý design, kvalitní materiál, nepůsobí lacině a úchopová plastová část mi vyhovuje. Líbil se mi víc než 100. Nabídli mi ho dokonce za 300 Kč, tak jsem nad koupí ani nepřemýšlel. Hrot asi žádný zázrak není (srovnávám se svým starým Crossem za 2000 Kč před přesunutím výroby do Číny) a někomu by nemusel vyhovovat. Připomíná mi psaní násadkovým perem s ostrým perkem, jako bych cítil papír, což mi osobně nevadí. Píše různě silně při různých sklonech, což mi připadá jako docela hezké stínování, ale taky by to nemuselo někomu vyhovovat. Při rychlém psaní do nekvalitního školního sešitu na přednášce kupodivu není nejmenší problém. Zkoušel jsem bombičku pelikan fialový, modrý pilot, a bombičku stylex. Nejlepší je modrý pilot, který víc maže a vzhledem ke zvýšené tekutosti je vhodný do hrotu F. Jediný problém jsem zaznamenal s inkoustem Stylex, který v případě déle otevřeného pera a málo psaní (tedy vyplňování testu, kdy se přemýšlí a poté udělá kroužek) trochu zasychal. Jinak víčko dobře těsní, používám ho i jako poznámkové pero do diáře, okamžitě spouští se všemi testovanými inkousty, na krasopisné psaní dopisů i rychlopsaní na přednáškách. Za tu cenu vynikající pero. Teď jsem se tady na foru dočetl, že se do něj hodí konvertor Kaweco nebo Diplomat, tak se poradím v penshopu, vyzkouším a dokoupím. Nemám rád bombičky, protože s konvertorem pero lépe propláchnu a po propláchnutí lépe píše. Shaeffer považuji za solidní firmu, která i své levné modely vyrábí ve slušné kvalitě, což o Parkeru asi neplatí. Docela rád bych zkusil i dražší modely od Shaefferu, ale jejich styl mi úplně nevyhovuje. Kupodivu, jejich VFM se mi líbí nejvíc.
Ještě k zasychání. Koupil jsem na testování různých inkoustů pero Stylex za 80 kč. Kupodivu, píše perfekně, i když trochu tlustě. Ale plastové víčko prasklo, a od té doby začalo zasychat tak, že po třech dnech ho musím rozepsat (s použitím KIN, který je proti zasychání jinak odolný). Z toho je vidět, že zasychání souvisí s těsností víčka.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53


Zpět na Sheaffer

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků