- FPR Jaipur a Indus - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

FPR Jaipur a Indus

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

FPR Jaipur a Indus

Příspěvekod tritrek » 05 zář 2016 14:09

O tejto značke som počul poprvýkrát tu a hneď s informáciou, že majú akciu Indus zadarmo k perám Jaipur. Skvelá možnosť otestovať novú značku rovno s dvomi modelmi "za pár šupek".
Obrázek
Nejaké dáta z ich stránky:
Indus
Obrázek
Jaipur
Obrázek

Obe mám modré s M hrotom. Kvalita je slušná, samozrejme materiály zodpovedajú cene, ale v žiadnom prípade sa nejedná o nekvalitné braky. Chróm sa drží, žiadne ostré hrany, žiadne medzery, nikde netečie.
Obe píšu jedna báseň od prvého naplnenia, hroty kĺžu po papiery úplne perfektne, pričom som mal vychystaný 12K micromesh :) Píšu mokro, niekomu to vadí, ja mám rád veľa atramentu, veľa farby a nenávidím suchotu, takže mne to vyhovuje. Píše hneď bez váhania aj po týždni, nezasychá, nevysychá.

Určite si ešte kúpim nejaké perá od nich, aj hroty... na skúšku...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: FPR Jaipur a Indus

Příspěvekod vojtahlad » 18 zář 2016 09:49

Také jsem tu akci využil, šel jsem do průhledno-červené varianty s flexibilními hroty. Obecně jsem byl trochu zklamán kvalitou zpracování. Mám z dřívější doby jejich model Guru a vzhledem ke dvojnásobné cenovce těchto kousků jsem očekával znatelný posun nahoru. Ten se ovšem nedostavil. Plastové odlitky nevypadají nijak úžasně a třeba TWSBI Eco je úplně jiná liga. Ne, že by něco nefunguvalo nebo nesedělo, ale prostě se na to nekouká moc dobře. Pravda, průhledná verze je v tomto směru náročnější, protože ty nedokonalosti jsou hlalvně uvnitř.

Jaipur je znatelně větší, skoro by mu už slušel větší hrot. S fyzickými rozměry je spojena i větší zásoba inkoustu - zásobník má větší průměr a píst delší zdvih. Pero funguje bez problémů a z dosavadních kousků z produkce FPR se u mne stalo favoritem.

Indus je bohužel zklamání po všech stránkách. Rozměry zhruba odpovídá Guru a za dvojnásobné peníze nabízí jen o chlup větší zásobník inkoustu (průměr je cca stejný, ale píst má delší zdvih). Má plastový plnič (Guru a Jaipur mají ebonitový), který u toho mého nestačí držet krok s pružným hrotem a po pár písmenech s přítlakem začíná těžce kolejovat. Bez přítlaku píše v pohodě, ale na to si šlověk pero s pružným hrotem nekupuje. Jako třešničku na dortu má mimořádně nešťastnou konstrukci spodní části inkoustové komory. Je tam našroubovaný jakýsi barevný prvek, který je schovaný uvnitř a dal by se dostat ven jen šroubovákem správných rozměrů. Vytváří kolem dokola úzkou štěrbinu, do které zateče inkoust, ale voda při čištění moc ne. Už celý den pero máčím, proplachuji, protřepávám a pořád tam jsou zbytky inkoustu. S čištěním ostatních dvou nebyl problém, dají se rozebrat a propláchnout zcela hladce (vyšroubování pístu vyžaduje trochu násilí, ale člověk si zvykne).

Ze svého pohledu bych Jaipur s klidným svědomím doporučil každému zájemci o pero střední velikosti. Pokud chcete něco menšího, určitě raději Guru než Indus.

Dodatek: Ruply mi nervy, našel jsem si šroubovák adekvátních rozměrů a zjistil, že se ten vnitřní bazmek dá vyšroubovat jen částečně a pak se sekne. Jelikož je z velmi měkkého plastu, asi si dokážete představit, jak jeho konfrontace s ocelovým šroubovákem dopadla... Přemýšlím, jestli mi stojí za ty nervy pokoušet se o nějakou nápravu, nebo pero rovnou vyhodit.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: FPR Jaipur a Indus

Příspěvekod tritrek » 19 zář 2016 09:14

JJ, súhlasím, Indus je fakt nižšia liga. Ináč plniče majú zvlášť na flex a zvlásť na "neflex" hroty, ale zas nevidím význam výroby iných súčiastok pre perá v tej istej cenovej skupine (obe okolo 18 USD). Ja som naschvál nekúpil demo, lebo to už naozaj potrebuje o level (či aj dva) vyššiu kategóriu, či už konštrukčne, alebo aj čo sa týka opracovania - čiže súhlas, do dema by som šiel minimálne na úrovni TWSBI, ale takto v modrom má vnútorné nerovnosti netankujú.
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: FPR Jaipur a Indus

Příspěvekod tritrek » 17 říj 2016 13:01

tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: FPR Jaipur a Indus

Příspěvekod Befop » 17 říj 2016 21:10

Tak to neodolám a jdu do Jaipuru s flex hrotem, modrej demo. První flex ! :D :P
Parker 51, Pelikan M250 B, Pilot Metropolitan M, Lamy Al Star F, Centropen 3068, Centropen 4064, Jinhao x450, Jinhao 250, Jinhao 159,...
Befop
 
Příspěvky: 36
Registrován: 10 črc 2016 23:20


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků