- Imperial (40. léta) - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Imperial (40. léta)

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

Imperial (40. léta)

Příspěvekod Vlcacka » 23 úno 2016 10:51

Toto krásné tmavozelené pero je mým druhým se skleněným hrotem. První je však co se týče čerpacího mechanismu neopravitelné. Firma Imperial existovala mezi roky 1940-45, jednalo se o bývalý podnik J. Broda, který byl o válce zkonfiskován a přešel pod německého vlastníka p. Gerlacha. Moc pěkný článek o historii firmy si můžete přečíst zde: http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/236340-jbrod-co-bohemian-company-of-tormented-story/. Po válce (a znárodnění) byla tato továrna zahrnuta do podniku Centropen.
Skleněné hroty jsou jedním slovem okouzlující. Údajně se tato pera používala jako průpisová, protože vydržela větší tlak a samozřejmě nebylo co rozskřípat. Z obrázků, které se mi podařilo najít, existovaly hroty mléčně bílé, žluté, oranžové, u současných per se skleněným hrotem, což jsou ale výhradně dip peny už máme pochopitelně na výběr barev víc. Imperial je vybaven gumovým vakem pro pojmutí inkoustu, ten se smršťuje stiskacím tlačítkem ukrytým pod tmavou krytkou ve spodní části pera.
Stopa při psaní skleněným inkoustem je krásně mokrá a silná. Jediným neduhem, kterým toto pero trpí, je "slzení" hrotu, čili kumulace kapky inkoustu uvnitř špičky hrotu. Musím proto pero otřít a pak teprve psát.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Imperial (40. léta)

Příspěvekod tritrek » 23 úno 2016 11:06

Ani som o nich zatiaľ nepočul! Vyzerajú fakt zaujímavo..
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Imperial (40. léta)

Příspěvekod Vlcacka » 23 úno 2016 11:21

Prý byly dost oblíbené ve třicátých a čtyřicátých letech. Mám ještě jedno, Haro 010, to má skleněný hrot krytý, ale je v opravě a tak o něm napíšu (a ještě o Sagittě 2030) až se mi vrátí. :-)
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků