- Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka??? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Paracelso » 26 led 2013 17:31

Zajímal by mě Váš názor na inkousty Koh-i-noor…
Nebudu tu ztrácet slova nad postrachem všech hrotů, žíravinou a leptadlem K-I-N dokumentním, myslím teď klasický modrý.

Obrázek

Nedávno jsem totiž během přednášek dopsal zbytek Pelikana Edelstein (saphire), a protože jsem ten den u sebe neměl rezervní pero ani bombičku, tak jsem mezi výukou běžel do papírnictví a bral jedinej inkoust, který měli, tedy modrej K-I-N.
Musím říct, že mě, na velmi nízkou cenu, mile překvapil, a to jak odstínem, tak vlastnostma během psaní. Na hrotu příliš nezasychal, pero po odstavení bez víčka i po delší době šlo prakticky ihned rozepsat, naopak na papíře zasychal obstojně, nerozmazával se. Velkým problémem je voděodolnost a pravděpodobně jím bude i stálobarevnost a světlostálost.
K-I-H rozhodně není nejlepší volbou např. do Viscontiho a pro psaní kronik či nějakejch jinejch významnejch textů, ale minimálně při psaní běžných poznámek číňanem nebo jiným levnějším perem svoji roli plní dostatečně.

Tady přidávám ještě svoje review modrého

Obrázek

a červeného odstínu.

Obrázek
Paracelso
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 led 2013 22:09
Bydliště: Prague

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod tomkeb » 26 led 2013 18:00

Rozhodně bych netvrdil, že je to s*ačka, naopak, pokud člověk nevyhledává konkrétní fajnový odstín té a té barvy, poslouží víc než dobře, a to za extrémně nízkou cenu. V případě černé fajnovost odstínu dokonce odpadá.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod kerad » 26 led 2013 21:53

Pouzivam cerny na adresovani dopisu, je vodoodlony :) a neni dokumentni. Text v polstine z polskeho fora.
Obrázek
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Paracelso » 26 led 2013 22:07

Woow, ten černej vydrží fakt hodně!! :shock:
Díky za ukázku
Paracelso
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 led 2013 22:09
Bydliště: Prague

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Walter20 » 27 led 2013 13:58

Ad Koh-I-Noor, klasický modrý (cena 15 Kč): Mně na něm vadí spíše skutečnost, že po čase výrazně bledne (působí "vypraně"/vodově), čímž se nehodí na texty, které hodlám uchovat po delší dobu (na tyto potřeby je opravdu lepší/jistější používat inkoust dokumentní, pigmentový či jiný k tomu vhodný). Ovšem z druhé strany je nutno konstatovat, že výrobku s tak nízkou cenou se dá ledaco odpustit.

Níže uvádím ukázku textu, který byl zapsaný v roce 2008 perem Parker Reflex s hrotem M, naplněný modrým inkoustem Koh-I-Noor, k tomu na stejný papír (obyčejný recyklovaný, školní linkovaný sešit, papírny Brno a. s.) zápis po 5 letech (půl hodiny po zaschnutí):

Obrázek


Níže ukázka zapsaného textu modrým inkoustem značky Gama a. s., České Budějovice, skleněná lahvička, 50 g, po 13 letech (Parker Reflex, hrot M, bělejší papír ze sešitu v pevné vazbě neznámého výrobce). Barva/odstín subjektivně působí jako nezměněný:

Obrázek
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod ypres_bass » 27 led 2013 20:49

ta gama se mi dost líbí, dá se ještě někde sehnat?
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Walter20 » 27 led 2013 21:43

Hádám, že se už Gama sehnat nedá. Buď jsem tento inkoust kupoval někdy kolem roku 1999/2000, nebo se jedná o zůstatek z dob prvních krůčků psaní s plnícím perem (tj. období půle 80. let na základní škole, každopádně má i tu charakteristickou vůni, kterou "školní" inkoust tehdy míval, ani z rukou nejde úplně lehce smýt). :)

P. S.: Vzhledem k tomu, že na etiketě skleněné lahvičky inkoustu Gama je znázorněna ruka s husím brkem, která byla jakožto znak později užívána (v téměř identické podobě) i na etiketě plastové lahvičky modrého inkoustu společnosti Koh-I-Noor, lze si o osudu značky Gama mnohé domyslet...
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Paracelso » 28 led 2013 23:06

to: Walter20

Díky za ukázku těch starších textů..
Přesně tohle vybledávání jsem myslel tím "problémem se stálobarevností a světlostálostí" v úvodním příspěvku. Ale asi se všichni shodneme, že za tak nízké pořizovací náklady se na K-I-N kvůlli tomuhle nemůžeme zlobit.
Apropó, ta Gama se mi zamlouvá. Miminálně ta její trvanlivost je obdivuhodná!!
Paracelso
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 led 2013 22:09
Bydliště: Prague

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Robo » 02 úno 2013 18:36

modrý používám na běžné psaní a kromě blednutí inkoustu sem naprosto spokojen ale vzhledem k mé kaligrafické vášni mám v kolekci i dražší inkousty ale nejsem toho srdce je používat denně vzhledem k jejich ceně mám všechny barevné varianty pelikanu edelstain a pak nějaké ty dražší od firmy pilot nedostupné na českém trhu tak doufám že si můj důvod nepoužívat je denně dokážete odůvodnit
Robo
 
Příspěvky: 27
Registrován: 06 pro 2012 19:12

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Gek » 23 lis 2014 14:23

Odpovědět na otázku v záhlaví neumím. Zatím. Včera jsem bloumal po rozestavěné třídě Míru a zašel i do prodejny Koh-i-noor, kde jsem si koupil tři lahvičky, tedy lépe řečeno, plastičky inkoustu Koh-i-noor. Pamatuji jen skleněné lahvičky, ale pokrok a tlak na cenu nezastavíš. Zelený, černý a modrý. V lékárně pak injekční stříkačku a jehlu. Tak uvidíme.
Ale myslím si, že na moje psaní a poznámky bude plně dostačující. I za napsaný dopis, či pohled se stydět nebude. Možná až jednou zkusím jiné inkousty. Možná ... , ale kdo ví. Snad jednou.
Naposledy upravil Gek dne 23 lis 2014 20:07, celkově upraveno 1
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků