- Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka??? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod graphophilus » 23 lis 2014 15:34

Já pavažuji modrý koh-i-noor za velmi spolehlivý inkoust. Přešel jsem na něj po hrozných zkušenostech z černým inkoustem Cross v plnicím peru Cross, který zacpával pero, pokud se více než týden nepsalo. S modrým koh-i-noorem nebyl nejmenší problém, jednou jsem pero rok nevyplachoval, vždy jsem jen přicucl inkoust a byl jsem překvapený, že barva je stále sytější modrá a napsaná čára stále tlustší. Potom se mi už tloušťka čáry přestala líbit a obával jsem se, že se mi pokazil hrot, ale po vypláchnutí pera došlo k radikální změně a pero psalo zase tence. Tak jsem dospěl k objevu, který využívám:
Modrý inkoust koh-i-noor obsahuje velmi málo barviva a píše dost bledě. Na druhou stranu je absolutně spolehlivý v tom, že nikdy neucpává pero, ani když se nečistí. Myslím, že byl vyvinut pro prvňáky, kteří si pero asi moc nečistí (spoň já jsem ho v první třídě nikdy nečistil). Průběžně dochází k zahušťování zbytků a inkoust získává sytější barvu, takže toho využívám. Mám jeden prastarý koh-i-noor a ten se nějak zahustil věkem a má sytě modrou barvu a vysokou tekutost, takže ho někdy míchám s čerstvým KIN. Dokonce jsem přesvědčený o tom, že modrý KIN ani nevybledává, ale že se jedná o srovnávání textů napsaných inkoustem různě starým, nebo různě vypláchnutým nebo nevypláchnutým perem. Mám desítky let staré záznamy výborně čitelné. Jediná slabá stránka modrého KIN je naprostá neodolnost proti vodě.

Ale, pochybnosti mám o zeleném KIN. Jedna lahvička měla u hladiny na skle pevné úsady, přesně takové, jako byly na černém Cross, se kterým jsem se dost nazlobil. Proto jsem ho raději vyhodil a v obchodě koupil jinou lahvičku, ale zatím jsem ho nezkoušel. Dále v červeném KIN plavou téměř ve všech lahvičkách v obchodě mikročástice, které jsou vidět při pohledu proti žárovce. Zatím problémy nedělá, částice se rychle usazují na dně a používám ho ve starém Centropenu, který už má stějně namále, ale ode dna bych nenasával. Dále jsem zkoušel dokumentní KIN ve starém Centropenu. Píše skvěle, ale trochu mi vadilo, jak se roztéká po hrotu, takže byť starý, ale zlatý hrot Centropenu byl stále opatlaný, tak jsem ho přestal používat.

Můj soukromý závěr je, že modrý KIN kromě nulové voděodolnosti nemá nevýhod, byl asi vyvinut pro školy, takže plnicí pero jím naplněné nevyžaduje údržbu a nezpůsobuje problémy. Plastovku bych jim nezazlíval, protože skleněná lahvička by představovala možná skoro polovinu ceny. Já si ho vždy přelévám do staré skleněné lahvičky KIN. Nazanedbatelnou výhodou KIN je jeho cena. Teď používám Iroshizuku, který je sice v krásné lahvičce, ale když si uvědomím, kolik jsem za ni dal, tak se mi nějak ne a nechce líbit. Iroshizuku píše krásně, inu, jako modrý KIN!

Jiný názor mám na ostatní KIN, kde mám pochyby, proto jsem zvědavý na zkušenosti hlavě ze zeleným a černým. Pro mě je důležitý test, který u nového inkoustu provádím: jaká je čára po týdnu naplněném plnicím peru a jaká po dvou týdnech. Toto se málokdy zkouší na různých forech. Požaduji, aby čára nebyla slabší.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod kerad » 23 lis 2014 17:21

Trosku jsem zamichal modry KiN s cernym KiN. Barva není moc pekna ale na papire nebledne. Ale modra Delta je taky bleda a stoji o hodne vic.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod trige » 24 lis 2014 14:17

Jaké máte zkušenosti s inkoustem Iroshizuku, jakou máte barvu?

graphophilus píše:Nazanedbatelnou výhodou KIN je jeho cena. Teď používám Iroshizuku, který je sice v krásné lahvičce, ale když si uvědomím, kolik jsem za ni dal, tak se mi nějak ne a nechce líbit. Iroshizuku píše krásně, inu, jako modrý KIN!.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod ToFF » 28 lis 2014 00:36

Osobně používám černý dokumentní KIN k míchání s jinými inkousty, třeba se zelenými Noodlersy nebo Akkermanem #7. Když tu poslední kombinaci viděl kolega jak teče od špičky, tak se mně ptal kde jsem vzal nového Noodlerse :-)
ToFF
 
Příspěvky: 60
Registrován: 07 dub 2013 10:45

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod graphophilus » 28 lis 2014 20:10

[quote="trige"]Jaké máte zkušenosti s inkoustem Iroshizuku, jakou máte barvu?

Mám Iroshizuku Kujaku (peacock, páv). Píši s ním v plnicím peru Cross, hrot M. I když je Kujaku od stejné firmy, má velmi rozdílné vlastnosti od modrého inkoustu Pilot. Kujaku je spíše méně tekutý, téměř se nepropíjí a nerozpíjí. Uvážíme-li jaká je šíře vlastností různých papírů, Kujaku píše vyhovujícím způsobem na každý psací papír (i na papír do kopírky, který není ideální pro plnicí pera). Na papíru zasychá přiměřeně rychle, v peru nezasychá. Nechávám ho v plnicím peru hodně měsíců, někdy delší dobu nepíši, občas přisaji další inkoust, aniž by vznikaly jakékoliv problémy s usazeninami nebo zasycháním. Po otevření plnicí pero píše okamžitě a nevynechává. Z pera samovolně nevytéká, občas se objeví malá kapička na hrotu pera, ale nikdy uvnitř víčka a nedochází k rozlévání inkoustu po hrotu. Patří spíše k méně sytým inkoustům. Dá se tedy říci, že se jedná o bezproblémový inkoust.
Lahvička je velmi dekorativní, ale i praktická, plnicí otvor široký, nízké těžiště zaručuje stabilitu.
Negativa:
Barva je naprosto jiná, než jsem si představoval: je prostě zelená. Když ji trochu rozmažu, objeví se modrý ton. Je pravda, že jsem viděl vzorkovník jen na monitoru počítače. Za ty peníze ale mohli vzorkovník vložit i do krabičky. Barva na krabičce, i textu a pruhu na štítku lahvičky, odpovídá barvě inkoustu v lahvičce, ale ne napsanému textu, který je jednoduše zelený.
Očekával jsem, asi neoprávněně, že bude jevit stejně jako modrý Pilot aspoň určitý stupeň voděodolnosti. Modrý Pilot je téměř úplně voděodolný. Kujaku se však velmi snadno působením vody rozmazává.
I když to možná zní podivně, svými vlastnostmi mi připomíná modrý Koh-i-noor. Ale abych byl objektivní, zelené inkousty bývají obecně problémovější a zeleného KIN se bojím kvůli usazeninám v některých lahvičkách.

Doplňuji: Již jsem na kujaku zanevřel. Má sice malou, ale přece jen určitou schopnost se roztékat po hrotu pera. Připadalo mi, jako by byl na hrotu pera vlásek, který nešel odstranit, a když jsem se podíval lupou, byla to povrchová křivolaká rýha, kde se držel kujaku. Mám dokonce malé podezření, jestli ji tam kujaku nevytvořil: měl na to 6 měsiců. Možná ji jen zviditelnil. Modrý KIN tuto rýhu na hrotu, okem skoro neviditelnou, nezviditelňuje. Opět píši modrým KIN.
Naposledy upravil graphophilus dne 10 pro 2014 18:47, celkově upraveno 1
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod trige » 28 lis 2014 21:41

Děkuji moc za užitečnou zprávu. Mně osobně se zelený odstín líbí, původně jsem Ku-jaku odmítl, protože se mi zdál málo zelený :-) Pokud byste na Iroshizuku nezanevřel, nabízím odkaz na levného prodejce: http://stores.ebay.de/Hobby-Japan/Stati ... 34.c0.m322
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Kaňka » 01 pro 2014 18:58

Ahoj,
myslím si, že by se k modrému inkoustu Koh-i-Noor v názvu hodilo ještě jedno přídavné jméno - ŠKOLNÍ. Dokonale popisuje jeho vlastnosti a myslím, že se mu tak i dříve říkalo.

Zásoby tohoto inkoustu udržuji na dostatečném množství, používám jej na testování vlastností nově nabytých per - z číny :-) - je vhodné k tomu používat inkoust, jehož vlastnosti dokonale znáte. Lze tak zjistit a porovnávat pera suchá/ mokrá, netěsnící vršky, tloušťky a sytosti nakreslených čar, vlastnosti per co se týče plynulosti dodávky inkoustu ...

Pozitiva pro školáky: - je u nás snadno dostupný za velmi rozumnou cenu 15 kč / 50 ml
- je dodáván v téměř nerozbitné lahvičce - pokud vám spadne, vyplatí se pro ni ohnout
- je beze zbytku zmizíkovatelný
- je snadno odstranitelný z rukou i z oděvu
- nezmizí působením tepla (vlastnost inkoustu z Pilotu FriXion)
- není náchylný k nadměrnému zasychání na hrotu
- je bez pevných zbytků snadno zpětně rozpustný ve vodě (kdyby se Vám podařilo na něj v peru zapomenout)
- dá se ztmavit (a tím zvýšit odolnost proti vyblednutí) odpařením části vody

Negativa pro ostatní: - jeho odolnost proti vodě je prakticky nulová
- jeho odolnost proti slunečnímu záření je velmi malá - na přímém slunci rychle mizí
- na některých druzích papíru časem vybledne i ve tmě ( :!: :idea: :!: doplnění - toto není má vlastní zkušenost :!: :idea: :!: )


Z vypsaných vlastností je zřejmé, že je to (spíše byl) ideální inkoust pro školáky, kteří se začínají učit psát, kaňkové nehody u nich nejsou nic vyjímečného a na trvanlivost jimi napsaného textu není kladen žádný důraz. :-) Také jsem měl modré ruce :-) . Na západ od nás se inkoustům s podobnými vlastnostmi někdy říká WASHABLE.

A tak se ptám - v čem je modrý K-I-N horší, než třeba Parker Quink Washable Blue?

- Pokud chcete podobný inkoust odolný proti vodě, zkuste PILOT blue ( :!: Pozor, 16-krát dražší :!: )
- Pokud chcete LEVNÝ inkoust odolný vodě, odolný proti působení slunečního záření, bělidel atd. a máte levné a snadno dostupné pero, dejte šanci inkoustu Koh-i-Noor modrý DOKUMENTNÍ. Je to inkoust s vyjímečnou odolností - a v porovnání s NOODLERsy, DIAMINE REGISTAR´s, R&K SALIX téměř zadarmo (22 kč / 50 ml).

P.S.: A abych nezapomněl - klasický MODRÝ K-I-N (a jen MODRÝ !!!) chutná i inkoustovým tiskárnám - bez jakýchkoli problémů jsem jej roky v několika typech provozoval, např. HP 540 nebo CANON S520. Jen jsem kvůli tmavšímu tisku před naplněním z inkoustu nechal odpařit 1/2 objemu vody. Lahvičky jsem v papírnictví kupoval po pěti :-)

P.P.S.: Ještě jsem si vzpomněl na dětství - ve špajzu jsme měli litrovou láhev modrého inkoustu - ne na psaní, ale na barvení bílého prádla - a nebo záclon? Přidával se v malém množství do vody při máchání - tehdy byla v módě bílá barva s lehkým modrým nádechem :shock: .
Naposledy upravil Kaňka dne 03 pro 2014 19:41, celkově upraveno 1
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod graphophilus » 03 pro 2014 18:19

S hodnocení mofrého KIN lze téměř ve všem souhlasit, jen se mi nezdá jeho tendence k blednutí ve tmě na některých druzích papíru. Znovu jsem se snažil prohlédnout příslušný příspěvek na foru toto dokazující, ale obrázky se mi nějak nezobrazují. Myslím, že zkouška by mohla být ovlivněna i tím, že původní text byl zapsán po vypláchnutí pera nebo druhý testovací je přirozeně zahuštěný delším pobytem v peru.
Já mám léta i desítky let staré texty psané modrým KIN na různých papírech a nezaznamenal jsem žádnou změnu, pokud jsem provedl srovnání s čerstvým nezahuštěným modrým KIN. Zajímalo by mě, jestli je tato údajná nestálobarevnost ve tmě skutečně průkazně doložena. Kdyby nestálobarevnosti ve tmě nebylo, povznesl by se modrý KIN až do výšin Mont Blancu, který je (údajně) také zcela nevoděodolný. Ovšem že barva nezahuštěného modrého KIN není moc hezká, ale zahustit se dá snadno. Mi vznikl koncentrát v netěsné lahvičce sám od sebe a ten míchám s čerstvým.

Dále se táhne špatná pověst dokumentních KIN jako leptačů hrotů. Zajímalo by mě, jestli má někdo průkazně tuto zkušenost. Já jsem kdysi dokumentním KIN zapisoval dva semestry přednášky Centropenem s niklovým hrotem bez sebemenší stopy poškození, pero jsem celou dobu nevyplachoval, vždy jsem jen přisál inkoust a nakonci se mi sice ucpalo, tak jsem ho konečně vypláchl a psal dál. To si myslím, že není špatný výsledek.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod Kaňka » 03 pro 2014 20:13

:oops: Kaji se, neboť jsem si uvědomil, že informaci o blednutí modrého K-I-N inkoustu ve tmě nemám z vlastní zkušenosti (asi moc čtu). :oops:
Takže v mém předchozím příspěvku toto doplním.

Ale rozdílné zkušenosti mohou být způsobeny i druhem papíru, např. bělený / nebělený, neboť zbytky bělidel v něm můžou inkoust "sežrat".

A jako odškodnění pro vás mám 4-měsíční test s inkousty Koh-I-Noor a pro porovnání i PELIKAN 4001 blue-black.

Obrázek vznikl ze tří psaných vzorků a je rozdělen na třetiny: první třetina byla uložena ve tmě, druhá třetina v místnosti v hlubším stínu, třetí třetina umístěna na vnitřní straně okna na západní stranu. Na okně papír zežloutl (na skenu to není moc vidět), originální červená svislá linka ve stínu vybledla a na slunci zcela zmizela

Obrázek

Lze vidět podstatné zvýšení odolnosti inkoustu, u kterého byla odpařena část vody (12,5 ml 400% inkoustu vzniklo z 50 ml balení odpařením 37,5 ml vody).
Skenner zkreslil barvy zejména u vyšisovaného vzorku, ale pro porovnání rozdílů to snad stačí.

Dokumentním K-I-N inkoustům se teď docela věnuji, získávám zkušenosti :-). A jak je i vidět, můj dokumentní blue-black mix v odolnosti proti vodě i slunci Pelikana hravě strčí do kapsy.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Je Koh-I-Noor skutečně taková sr*čka???

Příspěvekod graphophilus » 26 led 2015 17:10

Gek píše:Odpovědět na otázku v záhlaví neumím. Zatím. Včera jsem bloumal po rozestavěné třídě Míru a zašel i do prodejny Koh-i-noor, kde jsem si koupil tři lahvičky, tedy lépe řečeno, plastičky inkoustu Koh-i-noor. Pamatuji jen skleněné lahvičky, ale pokrok a tlak na cenu nezastavíš. Zelený, černý a modrý. V lékárně pak injekční stříkačku a jehlu. Tak uvidíme.
Ale myslím si, že na moje psaní a poznámky bude plně dostačující. I za napsaný dopis, či pohled se stydět nebude. Možná až jednou zkusím jiné inkousty. Možná ... , ale kdo ví. Snad jednou.


Chtěl jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti se zeleným Koh-i-noor? Já když otočím lahvičku se zeleným, tak na dně vidím proti žárovce nějaké sedimenty, tak se mi ho nechce ani zkoušet, aby mi neucpal pero. Když otočím lahvičku s červeným, tak zase proti žárovce vidím padat také nějaké částečky, ale tím již píši a nezdá se, že by částečky způsobovaly problémy. V modrém žádné částečky nevznikají podle mých pozorování ani když je sebestarší.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků