- Čtyři černé inkousty - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Čtyři černé inkousty

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Čtyři černé inkousty

Příspěvekod vojtahlad » 07 črc 2017 23:08

Asi bych měl vytknout před závorku, že nejsem žádný velký ndšenec do černých inkoustů. Řekl bych, že jeden úplně stačí. Jenže mě vždycky něco nahlodá a přestože si po každém nákupu říkám, že tohle by v černé stačilo a žádné další už kupovat nebudu, po čase se to obvykle nějak zvrtne. Naposledy jsem takhle neodolal Pelikanu Fount India, protože permanentní černou přece ještě nemám.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celkem se mi sešly čtyři, takže jsem si řekl, že je čas na menší srovnání.

Pelikan 4001 Brilliant Black je dobře dostupný a celkem levný "obyčejný" černý inkoust. Lahvička obsahuje 30 ml a stojí kolem stovky. Z těch čtyř je jasně nejsvětlejší a nechává nejtenčí stopu, takže je i nejsušší (řada 4001 má obecně pověst suchých inkoustů). Milovníci temnoty ho nejsíš zavrhnou jako šedý. Pravda, neoslní, ale nabízí bezproblémový provoz. Je to takový pracant pro všední den.

Pelikan Fount India by podle názvu spíš měla být tuš. Nicméně je deklarován jako inkoust do plnicích per, tak tomu budeme věřit. Pelikan jej vyrábí už docela dlouho, ale nedávno jej přebalil do lahviček shodných s řadou 4001, takže se o něm psalo skoro jako o novince. Aktuálně je na trhu v lahvičkách po 30 ml a stojí bratru dvě stovky. Jedná se o velmi sytý pigmentový inkoust. Z pera teče jako šílený, stopa je široká a spotřeba výrazně vyšší - na jedno naplnění popíši tak polovinu toho, co třeba s jeho předchůdcem. Hlavní výhodou je, že po zaschnutí odolává vodě. Z toho zároveň plyne, že byste jej neměli nechat v peru zaschnout. Nevýhody? Má trochu tendence k zasychání a špiní hrot.

Aurora Black má velmi dobrou pověst a bývá doporučována, když někdo shání opravdu černý inkoust. Právě na základě těchto doporučení jsem do něj šel. Lahvička obsahuje 45 ml a prodává se ke třem stovkám. Je to hutný, sytý, dobře tekoucí inkoust. Mám vůči němu trochu předsudky, protože mi mé FPR Guru docela výrazně obarvil do červena. Jinak mu ale není moc co vytknout.

Rohrer & Klingner Leipziger Schwarz je nejlevnější z této čtveřice. Za 50ml lahvičku jsem dal pět Eur, čili něco přes stovku. Kdosi o něm prohlásil, že je ve skutečnosti tmavě zelený. To nemohu úplně potvrdit, chromatografie v něm odhalila azurovou. Rozhodně má proti svým konkurentům výrazně studenější odstín a možná i kvůli tomu působí z těch čtyř jako nejčernější. Z provozního hlediska nemám námitky, chová se průměrně a příjemně.

Tady jsou ukázky, jak píší. Vše je psáno stejným perem, které jsem se snažil i stejně namáčet. Jak je vidět, na šířku stopy má inkoust nezanedbatelný vliv - hned mezi prvními dvěma Pelikany je značný rozdíl.

Obrázek Obrázek

Pokud bych je měl seřadit podle černosti, viděl bych to následovně:

  1. Rohrer & Klingner Leipziger Schwarz
  2. Pelikan Fount India
  3. Aurora Black, rozdíl mezi 2. a 3. je minimální, skoro plichta
  4. Pelikan 4001 Brilliant Black s větším odstuem

Celkově mi z toho vychází Pelikan Fount India jako velmi doporučeníhodný inkoust. Je dokumentní, stojí rozumné peníze a dá se u nás docela dobře sehnat. Jen je třeba počítat s tím, že z pera ubývá před očima, a nenechávat ho v peru dlouho stát.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků