Stránka 1 z 1

Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 21 led 2018 16:49
od Jaroslav
Zdravím. Různě experimentuji s inkousty koh i noor, snažím se z modrého udělat inkoust s přijatelným odstínem. Zkouším ho míchat s černým koh i noorem v různých poměrech. Zatím se mi nejvíce osvědčila 1/17 a 1/21 černé. Nedoporučuji zkoušet 1/12 a méně, inkoust vypadal na první pohled zajímavě. Po zaschnutí se ale barva změnila na vybledlou černou.

Během zkoušení jsem ale zjistil, že nikdy nedoje k "zasycení" modré. Buďto ji zkazíte na zmíněný odstín černé, nebo se bude podobat klasické modré, která ale nebude blednout.

Viděl jsem zde několik zmínek o zahušťování modrého inkoustu tím, že necháte část odpařit. Zrovna to zkouším, do panákové sklenice jsem nalil inkoust a přikryl ji kouskem kapesníku, aby do ní nepadal prach. Samozřejmě jsem ji nechal ve stínu. Samotná panáková sklenice se mi zdála dost nestabilní, tak jsem ji dal do sklenice od whisky, aby se popřípadě vylila jen tam. Za 5 dní se ale odpařila jen nepatrná část. Ptám se tedy Vás, kteří s tím také máte zkušenosti, jak odpaření vody provádíte Vy?

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 21 led 2018 16:53
od Toams
Nijak, odparuje se mi sam, v prubehu asi 20let :)
Ale takova rada, vetsi plocha, rychlejsi vyparovani, takze vylit do te whiskovky a bude to cobydup ;)

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 21 led 2018 20:15
od inkognito
Jednoduchý postup? Koupit dvě lahvičky KIN modráka, jednu lahvičku nalít do čisté zavařovací sklenice, udělat pořádnou rysku lihovým popisovačem tam, kam dosáhne hladina. Pak do sklenice nalít druhou lahvičku a průběžně kontrolovat, jak hladina inkoustu klesá k již zmíněné rysce. Odpařit 1/2 objemu inkoustu tímto způsobem trvá zhruba 14 dnů.

PS. Zahuštěný KIN modrý má nejen hezčí, sytější barvu, také se výrazně oslabí jeho octová "vůně"

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 22 led 2018 09:37
od graphophilus
Já modrý KIN odpaŕuji v široké misce na ústŕedním topení. Trvá to několik hodin.

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 09 úno 2018 08:17
od Gek
A jak se takovým inkoustem potom píše ?? Není moc hustý ?? Píše hned ? Nemá více sklon k zasychání ?? Děkuji.

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 09 úno 2018 10:05
od graphophilus
Na ústřednîm topení to je rychlost, takže poprvé jsem inkoust zahustil asi na 1/16. Funguje úplně normálně, žádná hustota, zasychání, lepkavost, bez problémů. Nemám ale tmavé barvy moc rád, tak jsem si ho podle chuti zase dořeďoval, až se mi barva líbila. Naprostá spokojenost. Ale vše se týká pouze modrého KIN. Jediná nevýhoda je nulová vodoodolnost.

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

PříspěvekNapsal: 28 úno 2018 23:19
od Filip
Bude to fungovat i na Dokumentní modrý inkoust?

A ještě mě napadla jedna možnost. A to, že bych dal sklenici s inkoustem do vodní lázně a pomalu vařil na sporáku a čekal, až se vyvaří nepotřebná voda. Doma máme podlahové vytápění a nevím kam bych tuto sklenici umístil... Stane se něco s inkoustem když projde varem?