- Noodler's - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Noodler's

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Noodler's

Příspěvekod Golfista » 03 bře 2013 13:43

Zakládám toto vlákno, protože jsem samostatné nenašel.
Mám pocit, že je to jediná firma na světě co nabízí barevné a přitom voděodolné inkousty.
Začnu tím, že jsem si objednal tyto (Noodler's) inkousty.
41 Brown
X Feather
Apache sunset
Antietam
Bay State Blue
Army Green

Teda zatím jenom vzorky šesti barev. Původně jsem chtěl voděodolné, nebo podobné. Prodejce v Anglii, ale nabízí jenom určité druhy v omezeném množství.
Už jsem tady něco málo četl a viděl ukázku voděodolnosti a alko test. Proto mně zaujaly a chtěl bych se jim věnovat víc.
Zajímají mne Vaše zkušenosti, názory na inkousty Noodler's a vše kolem nich.
Martin.
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Noodler's

Příspěvekod ondra.palas » 03 bře 2013 18:28

Zkušenosti s těmito inkousty nemám, ale rád bych je získal. :mrgreen:
Asi udělám objednávku z Purepens. Docela se mi líbí i pera od Noodler`s.
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Noodler's

Příspěvekod ypres_bass » 03 bře 2013 18:43

Martine jestlis to ještě neodeslal, tak bych se k tobě rád přidal a přispěl na poštu
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Noodler's

Příspěvekod Golfista » 03 bře 2013 19:06

Ypresu, pozdě. Odesláno už včera a poštovné je 00-nic/2libry.
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Noodler's

Příspěvekod Golfista » 03 bře 2013 20:17

Jaký je vlastně rozdíl mezi inkousty: Eternal, Bulletprof, Water Resistant.
Podle překladače by měli být dost podobné, odolné vodě a času. Je tomu tak? Neznáte někdo dokonalejší vysvětlení?
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Noodler's

Příspěvekod Walter20 » 03 bře 2013 23:23

Golfista píše:Jaký je vlastně rozdíl mezi inkousty: Eternal, Bulletprof, Water Resistant.
Podle překladače by měli být dost podobné, odolné vodě a času. Je tomu tak? Neznáte někdo dokonalejší vysvětlení?


Ve zkratce (i když jasné vymezení, s ohledem na obdobné schopnosti mnohých inkoustů i v rámci různých řad, je mnohdy obtížné; nejrozumnější je orientovat se přímo dle testů konkrétní barvy/odstínu): Firma Noodler´s (USA) vyrábí jak standardní inkousty, tedy vodě neodolné, tak i různé speciální (např. "neviditelné" inkousty, "rychle schnoucí", "lubrikované", vhodné zvláště pro pera s pístovým mechanismem s ohledem na jeho hladký chod / delší životnost, aj.). Kupříkladu pod "Bullet Proof" lze chápat inkousty odolné proti vodě, bělidlům, UV záření, alkoholu, různým čistidlům, rozpouštědlům, atd., jsou vhodné k archivačním účelům. Inkousty nazvané "Eternal", tedy "věčné", svým názvem zdůrazňují schopnost na papíru odolat "zubu času", jsou světlostálé, doporučovány pro dokumenty k archivaci. V podstatě jsou také "Bullet Proof". Pojmenování inkoustu "Freeze Resistant" značí, že je schopný zachovat svůj kapalný stav i v mrazivých podmínkách, krom toho má ale i vlastnosti výše zmíněných "Bullet Proof" / "Eternal". (...)

Edit: Výrobce upozorňuje, že tyto jejich inkousty by neměly být jakkoliv ředěny (pozor i na dosušení čerstvě vypláchnutého pera), neboť pak ztrácejí své schopnosti.

Odolnost vybraných inkoustů Noodler´s je dána (mimo jiné) speciální chemickou složeninou, která reaguje (respektive se váže) na celulózu (polysacharid) obsaženou v papíru.

Celulóza (dříve běžně celulosa) je polysacharid sestávající z beta-glukózy. Jednotlivé glukosové jednotky jsou spojené vazbou β 1,4 a tvoří dlouhé, nerozvětvené řetězce, které jsou zcela nerozpustné ve vodě. Celulóza je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu s ligninem a hemicelulózami se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn; celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu, ročně jí vzniká až 1,5 mld. tun. Mimo to se však vyskytuje i u některých živočichů, konkrétně u pláštěnců (Tunicata).

Termín celulóza se často nesprávně používá pro označování papírenského polotovaru, který je směsí celulózy, hemicelulóz a zbytků ligninu a pro nějž papírenský průmysl již od první republiky používá termín "buničina". [...]

http://cs.wikipedia.org/wiki/Celul%C3%B3za


Viz už také má nedávná ukázka z drobného testu, ve kterém jsem zkoušel reálnou výdrž zapsaného textu inkoustem Noodler´s Black (Bullet Proof, Eternal, pH neutral) na běžném papíře. Se zaschlým textem jakkoliv nehnula voda tekoucí, ponoření papíru do vody, ani několikeré přetření štětcem namočeným v 50+% alkoholu:

viewtopic.php?f=31&t=44&start=10#p921

Důležité odkazy:

Porovnání vlastností inkoustů značky Noodler´s na Gouletpens.com (přímý odkaz na soubor v PDF; toto povedené srovnání přebírá a prezentuje i Noodler´s na svých oficiálních webových stránkách, viz níže):

https://www.gouletpens.com/v/vspfiles/f ... erties.pdf

Webové stránky Noodler´s:

http://noodlersink.com/why-noodlers/

http://noodlersink.com/noodlers-ink-properties/

Pár "jednohubek" od stolu:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Noodler's

Příspěvekod ondra.palas » 04 bře 2013 13:21

Včera jsem si objednal tento inkoust:
http://purepens.co.uk/acatalog/Noodler- ... k-817.html
a tohle pero:
http://purepens.co.uk/acatalog/Noodler- ... rator.html

Zvláštní je, že mi přišlo jen potvrzení o platbě z PayPalu, ale stále nemám žádný mail přímo z obchodu o potvrzení objednávky. A nefunguje mi ani přihlášení v e-shopu podle údajů, které jsem zadával při objednání/zakládání účtu.
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Noodler's

Příspěvekod Walter20 » 04 bře 2013 15:05

Ne všechny e-shopy posílají e-mail s potvrzením objednávky. Takové ale většinou mají možnost sledovat její aktuální stav na účtu, který byl založen při nákupu / registraci zákazníka (tady pak obvykle najdeš i číslo odeslané poštovní zásilky). Zkus počkat dva, tři dny, možná čekají na skutečné (reálné) přepsání částky na bankovní účet (mně např. ČS po platbě přes PayPal částku nejdříve zahrne do ještě neprovedených transakcí, teprve po dvou, třech dnech potvrdí a odešle).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Noodler's

Příspěvekod ondra.palas » 04 bře 2013 15:37

Díky, zkusím být méně netrpělivý. Teď jsem jim pro jistotu napsal mail, jestli je to všechno v pořádku.

Já teda nakupuju v eshopech několikrát měsíčně a nikdy žádné prodlení v potvrzení objednávky nenastalo. Pravda, v bance bývají na paypal převody blokace a peníze skutečně nejdou okamžitě, jen se to příjemci potvrzuje. Možná že v tomto obchodě k objednávkám přistupují jednotlivě a s větší péčí, než někde u velko-prodejců, kde všechno vlastně běží přes zautomatizované systémy.

EDIT: Tak mi večer přišel email s potvrzením objednávky + přijetím platby a zásilka je již odeslána.
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Noodler's

Příspěvekod Golfista » 28 bře 2013 21:14

Už mi dorazil inkoust Hunter Green. Je světlejší než jsem čekal. Víc se mi líbí Army green, ale ten není voděodolný. Zkoušel jsem vzorek, co mám.
Ten Hunter green, je i přesto nádherný. Jsem ujetý na zelenou, tak už jsem ním naplnil své hlavní pero a do práce si ho taky pár kapek vezmu.
Prostě zelená… :geek:
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků