- Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Denim » 01 úno 2015 20:04

Dobrý den,

dotaz uvedený v předmětu nového téma je inspirován způsobem plnění psacích per. Zdá se mi, že dnes psací pera, která se pouze plní inkoustem pomocí mechanismu již vymizela a nahradila je pera s bombičkovými zásobníky s možností použití adapteru. To má pochopitelně své výhody a nevýhody, jako vše v životě. Bombičky nemají takový rozsah odstínů inkoustu, ale zase si nejsem jist spolehlivostí adapterů. Prosím o vaše názory.

Děkuji
Denim
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 pro 2014 21:17

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 01 úno 2015 20:45

Já si plním bombičky :)

Jinak Konvertory mám na vše od čínských per přes Lamy po Parker a vše funguje "dobře".

Jsou pera, kde chci tenké písmo tam mám bombičky, ale třeba u Pilot s B hrotem mám konvertor, který pouští více inkoustu než bombička.

u mě to je tak, M a B hroty Konvertor a F a EF s bombičkami, které si plním injekční stříkačkou z lahviček.
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod waldir » 01 úno 2015 21:19

Denim píše:. Zdá se mi, že dnes psací pera, která se pouze plní inkoustem pomocí mechanismu již vymizela a nahradila je pera s bombičkovými zásobníky s možností použití adapteru.

Nevymizela, jen je neseženeš v každém papírnictví...

Moje volba jsou pístová pera (resp. obecněji pera s vlastním reservoirem):
Výhody (oproti konvertoru/bombičce):
- umožňuje do designu pera vhodně zakombinovat průhled do reservoáru inkoustu, takže máš vždy přehled, kolik inkoustu zbývá.
- Inkoust můžeš doplnit kdykoli - nemusíš čekat, až (v tu nejhorší chvíli) dojde bombička
- V Důsledku dvou předchozích bodů ti inkoust nikdy nedojde (což implikuje, že především nedojde v blbou chvíli). Pro případ potřeby se přiznám, že náhradní pero nosím, ale to jsem v životě nepotřeboval, takže (což je jeho druhý účel) slouží obvykle jen na půjčování propiskářům, kteří obvykle po kapsách mají pouze nezanedbatelný počet nepíšících propisek.
- Oproti bombičkám navíc možnost volby inkoustu samozřejmě.

Nevýhody:
- Víc věcí které se mohou při návrhu, výrobě či používání pera pokazit.
- V důsledku nutnost nějaké té údržby/oprav (jednou za deset let vyměnit těsnění pístu a tak podobně).

Mimochodem, prahneš li po více názorech, tak tu o tom bylo také už pár threadů popsáno.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod vojtahlad » 01 úno 2015 23:28

Spolehlivosti adaptérů se opravdu není třeba bát. Prošla mi jich rukama pěkná řádka a problémový byl jediný - posuvný Parker, který po několika letech začal klást značný odpor. Funguje pořád, ale musí se na něj silou. A kdyby snad problém byl závažný, není problém jej vyměnit - ceny nejsou závratné.

Jak už bylo řečeno, pera se zabudovaným plněním stále jsou na trhu, i když v menšině. Za levno můžete zkusit třeba Indii (http://www.fountainpenrevolution.com/fpr_collection.html - modely Dilli a Guru mají pístové plnění), za znatelně větší peníze se můžete rozmazlit například Pelikanem.
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod graphophilus » 02 úno 2015 17:34

Mám zkušenost se zabudovaným plnicím mechanismem i konvertorem. Zabudovaný plnicí mechanismus používá dnes např. Pelikan, ale ten nemám. Ještě stále mám dvě pera Centropen se zabudovaným plnicím mechanismem. Jsou celkem v dobrém stavu, ale plnicí mechanismus po letech netěsní. Používal jsem je ve škole, tak byly v dost intenzivním provozu. Nad pístem se objevuje inkoust a při plnění se dostává ven a špiní prsty. Zabudovaný plnicí mechanismus má výhodu hlavně delší funkčnost a pohodlnosti, ale jakmile ztratí těsnost, je oprava dost svízelná, nebo nemožná. Dále mám pero Cross s konvertorem. Když jsem ho čistil podle návodu, totiž vyjmul i konvertor a pečlivě ho opláchl, velmi rychle se opotřeboval a poté netěsnil v místě spojení s perem. Nově zakoupený konvertor jsem nechával trvale v peru a vydržel mi asi 10 let. Potom jsem koupil několik nových, ale jejich kvalita se zhoršila a po několika málo letech písty přestávají těsnit. Takže nevím, co je lepší, protože trvalé nakupování konvertorů Cross by bylo asi neúnosné. Vzhledem k tomu, že jsem Crosse ucpal vyhlášeným inkoustem Iroshizuku ku-jaku, který navíc naleptal hrot, tak problém s dalším nakupováním konvertorů Cross pravděpodobně odpadne.
Na bombičkách mi připadá nejhorší, že když člověk ví, že déle nebude psát, tak v případě plnicího mechanismu nebo konvertoru pero vypustí a opláchne, ale co v případě bombičky? Čištění je vůbec složitější, pero se dá po vyjmutí bombičky jen opláchnout pod kohoutkem. Já jsem čištění dost zanedbával a ku-jaku jsem nechal v Crossovi půl roku, vždy jsem jen přicucl inkoustu. S modrým KIN a modrým pilotem jsem to tak také dělal, a nic se nestalo, ale ku-jaku je asi agresivnější.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Denim » 08 úno 2015 09:55

Děkuji vám všem za odpovědi a inspiraci. Rád bych se zeptal na zmíněný problém ikdyž do tématu úplně nezapadá.

Jak opravit netěsnící mechanizmus ?

Mám plnicí pero se zabudovaným mechanizmem a při jeho čištění jsem zjistil, že voda nepatrně umiká mezerou mezi plastovým točítkem, které otáčí šroubovici s pístem a kovou pevnou částí. Pero nebylo ani moc používané .

Předem děkuji za odpovědi.
Denim
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 pro 2014 21:17

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Dr.Watson » 08 úno 2015 11:50

To neopravíte. Pokud jde o značkové pero, zkuste napsat výrobci (nebo prodejci), mohli by Vám poslat nový konvertor, možná i zdarmo, v Centropenu se to tak dělávalo.

Ten systém s gumičkovými konvertory nemám rád, rádoby je to vymakané - je tam trubička, mělo by stačit dát hrot pera do lahvičky s inkoustem a "pumpovat", po pár pumpnutí by měl být plný. Mám to pouze u tří Pilotů a nepoužívám. Staré Centropeny které to mají jsou už zteřelé a náhrada není.

Nicméně - používám elektronickou cigaretu a tedy mám v tašce vždy pouzdro s náhradním clearomizérem, baterkou a náhradním liquidem(ta vodička) a buď mám malou 2ml stříkačku s krátkou tupou jehlou, nebo lahvičku s jehlovým plnítkem. Teď jsem do druhého futrálu dal malou lahvičku s inkoustem, stříkačku a jehlu, stejně jsem nosil náhradní bombičky. Případné doplnění je rychlé a čisté. Takřka srovnatelné se zahozením prázdné a nasazením plné bombičky. Pouzdro (e-cig i inkoust) je velké jako pouzdro na brýle takže to jde. Nakonec, ženská když vysype kabelku, má tam i náhradního skládacího chlapa... Tedy když ho v tom chaosu najde.
Ale já trpím stihomamem. Přesně podle Šimka s Grossmannem - "... pod kůží měl zašito pět cigaret. Prý pro případ ztroskotání...".

Zase je pravda, že rituál plnění pera, odvzdušnění a utírání si užívám...
Člověk má stejně pocit že i když stejný odstín do téhož pera plní po dvacáte, bude najednou psát jinak... lépe... hezčeji...
A také že píše...
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod waldir » 09 úno 2015 21:27

Tak asi zalezi na konkretnim mechanismu, ze :-) Nektera pera maji bezne sehnatelne testnici krouzky, jina maji sice proprietary tesneni, ale udelane tak, aby slo vymenit za pomoci nahradniho tesneni, noze a kapky lepidla vymenit, vetsina pochopitelne opravitelnost neresi. Nejlepe asi pohledat na strankach vyrobce, pripadne otravovat na jejich zakaznickem emailu.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod graphophilus » 19 bře 2015 17:29

Koupil jsem levné školní pero za cca 70 Kč na bombičky, protože jsem chtěl otestovat, jak bombičky fungují; nikdy jsem je ještě nepoužíval. Jako možná jedinou výhodu bych viděl, že mohu snadněji testovat různé inkousty, pokud tedy jsou v bombičkách. U inkoustu bych musel koupil lahvičku min. 15 ml. Kromě toho jsem našel pouze nevýhody:

Šel jsem na přednášku, bombička byla poloprázdná. Z toho plyne nutnost výměny bombičky během přednášky. To jde sice dost rychle, ale přece jen znamená přerušení psaní. Navíc jsem zjistil, že bombička nebyla ještě úplně prázdná, ale při otočení pera inkoust vytekl z hrotu do bombičky a než po opětném otočení natekl zpět, pero nepsalo. Takže bombičku se zbytkem inkoustu jsem vyměnil. Navíc jsem zjistil, že pero by potřebovalo vypláchnout, ale jak to udělat, když v něm mám bombičku? Asi ji doma vyjmout, pero opláchnout, bombičku znovu vložit. A jak pero vypláchnout? Asi pod kohoutkem, ale pravděpodobně nedocílím stejného průtoku, jaký vyvolá pohyb pístu. Možná, bych pak mohl dopsat i nedopsanou bombičku.

Když porovnám s plnicím perem s konvertorem/zabudovaným plnicím mechanismem. Nikdy nepíši s tak nízkou hladinou inkoustu, aby vadilo otočení pera. Pero, než jdu na přednášku zkontroluji, inkoust přisaji, připadně vyčistím, naplním. Zásobník inkoustu bývá vždy dostatečně velký. Napamatuji si, že bych se při plnění pera ušpinil: prostě ho utřu dostatečně velkým savým hadříkem.

Dospěl jsem k tomu, že používání nových bombiček je absurdita, kterou nechápu. Nehledě na cenu a produkci zbytečné odpadového plastu. Ještě si zkusím plnění bombiček.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod schimi » 26 led 2016 09:31

Vrtá mi hlavou jedna otázka.
Proč teče inkoust z konvertoru více než z bombičky?
schimi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 20 led 2016 08:50

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků