- Rollery - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Rollery

I obyčejné tužky nebo pastelky nebo gumy si zaslouží pozornost.

Rollery

Příspěvekod Denim » 06 dub 2015 20:44

Dobrý den,

zajímal by mne váš názor na rolerry. Pro mne je to něco, jako přechod od propisky k plnicímu peru. Nedavno jsem získal jeden starší roller (neznačkový) a píše docela kvalitně. Pochopitelně záleží na náplni a v těch je velký rozdíl. Bohužel jsem již nesehnal tu původní. která byla zřejmě původní .
Denim
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 pro 2014 21:17

Re: Rollery

Příspěvekod vojtahlad » 07 dub 2015 23:20

Pro mě je roller taková lepší propiska. Nikomu ho nevymlouvám, ale mě neoslovuje.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Rollery

Příspěvekod graphophilus » 09 dub 2015 15:43

Roller je opravdu svými vlastnostmi propiska. Chvíli jsem psal rollerem Cross. Cena za náplň víc než desetinásobek proti náplni do propisky. Nevynechával, nevysychal, psalo se lehce. Ale není to plnicí pero. Jezdí až moc svévolně na všechny strany, písmo je horší než urovnané tahy plnicího pera. U rolleru chybí požitek ze psaní. Ještě jsem zkoušel liner Cross select tip. Tím se píše lépe než rollerem, ale inkoust se po několika letech rozpije na několikanásobnou šíři. Vypsanému plnicimu peru s osvědčeným inkoustem se nic nevyrovná, nakonec se k němu vždy pokorně vrátím.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Rollery

Příspěvekod 3022 » 22 zář 2015 18:39

Myslim, ze ti cesti "kreativni obchodnici", kteri nam sem casto zavlekaji podivnou "odbornou" terminologii a casto prichazeji se stejnymi "svetovymi novinkami" par let po sobe jen s jinym "svetovym nazvem" by si casto zaslouzily vymachat ve Vltave - a to se zdaleka netyka jen psacich a kancelarskych potreb. Typicky se vezme nejaky zparchantely "preklad", nejlepe nadvakrat udelany typu anglictina=>nemcina=>cestina, zkrati se to "presklonuje" a novy, svetovy nazev produktu je na svete... :(

Rozdil mezi "rollerem" (http://en.wikipedia.org/wiki/Rollerball_pen) a "propiskou" (http://en.wikipedia.org/wiki/Ballpoint_pen) by mel byt v predevsim v naplni - "roller" pouziva inkoust at uz klasicky kapalny (takze je mozne pouzivat bombicky z plnicich per), nebo gelovy, zatimco propiska daleko hustejsi "olejovou" napln. Da se rict, ze "roller" je propiska technicky dovedena na trochu jinou uroven dokonalosti... zakladni mechanismus je v zasade stejny, ikdyz "nanaseci medium" je typicky z daleko kvalitnejsiho materialu, nekdy se misto ocelove kulicky pouziva i keramicka, coz vede k tomu, ze se tomu nekdy rika "keramicke pero" (coz je to same a pro leckoho asi znamejsi). Hlavni je nicmene otazka naplne, ikdyz vlivem jineho "media" jsou tam logicky i urcite rozdily v konstrukci konkretnich psacich celku, rozmerech, tolerancich a presnosti... a vetsinou pak i v "kvalite designu" a peclivosti zpracovani tech "technicky nepodstatnych" casti, ktere ovlivnuji vzhled a ergonomii. Rolery jsou vetsinou delane pro dlouhodobejsi pouziti, ne tolik ve stylu "jednou pouzij a pak klidne ztrat"... tedy logicky lepsi kvalita, ale i drazsi vyroba a vyssi prodejni cena.

V porovani s propiskami by "rollery" mely predevsim vyzadovat mensi tlak na podlozku, psat stejnomerneji, hrot by se nemel tolik "zanaset". Casto jsou k dispozici v jinych prumerech hrotu... a vyhody "rolleru" se podle me oproti propisce projevuji vic hlavne u mensich prumeru. Inkoust rolleru, ikdyz je treba gelovy a plneny v jednorazove naplni ma v dusledku casto daleko lepsi "psaci vlastnosti" - lepe kryje, drzi kde ma... i napriklad na mastnem, nebo nejak znecistenem papire... rekl bych, ze napln je lepsi obzvlaste pokud jde o jine barvy nez je klasickou modrou nebo cernou... ale toje dane spis tim, ze naplne do klasickych propisek jsou v jinych barvach casto dost mizerne. Pokud mate bombickovy roller, muzete navic (logicky) pouzivat temer libovolny inkoust obdobne jako u plniciho pera, nebo si ho michat. Na druhou stranu maji rollery vetsi tendenci prosakovat na druhou stranu tencich papiru, nanesena vrstva se mazat na papire po doteku bezprostredne po naneseni a rychleji spotrebovavat napln (proste inkoust, no).

Pamatuji si, ze kdysi, na skole, jsem v poslednich rocnicich s "keramickym perem" hodne psal a byl s nim maximalne spokojeny, povazoval to za opravdu dokonaly psaci nastroj, nemohl si ho vynachvalit... jedine co mi vadilo bylo, ze naplne byli velmi drahe. Pak jsem se opravdu na mraky let zmenil na cloveka temer vyhradne pocitacoveho, byli dlouha leta, kdy jsem rukou skoro nepsal (papir proste nemel sanci konkurovat software) a v pripade nutnosti jsem pouzival proste co mi prislo pod ruku, od obycejne grafitove tuzky HB, az po jednorazove propisky. V posledni dobe se to dost meni, i kdyz pocitac u me stale drtive prevazuje. Nicmene, kdyz jsem byl pozdeji nuceny cim dal vic napr. potvrzovat urcite dokumenty, vyplnovat formulare apod. vystridal jsem spoustu "propisek" a nakonec si oblibil jednu, z niz se nakonec vyklubal "roller" Pilot G-6 s naplni 0.5mm (nevedel jsem co to je za znacku, nebyla tam napsana, ale je to presne ten typ... mozna nejaky cinsky klon). Psani s nim je oproti klasicke propisce zkratka uplne "jiny level".

Pilot G-6 je v CR bohuzel k mani jen velmi zridka a byva velmi drahy (85-120 Kc/Ks). Vypada jako u nas daleko beznejsi, podstatne levnejsi typ G-2 (k mani je asi od od 15 az do 70 Kc/Ks), ktery myslim ma zcela stejnou napln, ale ma mensi prumer tela. Alespon me osobne se vetsi G-6 daleko lepe drzi. Originalni naplne od Pilota jsou dost drahe... ale na druhou stranu treba jejich cerna je opravdu krasne cerna, na papire viditelne prekonava i technickou ci vytahovaci tuz. Je to "nejjasnejsi nejcernejsi cerna" kterou jem zatim kde videl.

Tam kde nemuzete pouzivat plnici pero bych dobry "roller" doporucil... zduraznil bych dobry, protoze vsechny bohuzel take o moc lepsi nez vcelku obycejna dobra "propiska" nejsou - treba Herlitz my.pen sice vypada naramne a drzi se perfektne, ale pise otresne - vrze, ma problem s zacatky psani, drhne apod.
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Rollery

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 23 zář 2015 20:24

Pro mě byl roller přechod od propisky k plnícímu peru. Lehčí tahy, reprezentativní vzhled Parker Sonnet GT. Možnost propisovat propisovací papíry a žádné kaňky od inkoustu...

Naštěstí doba je ta tam a Roller nahradilo hned několik plnících per a to je zkrátka to co dokáže opravdu udělat psaní rukou něčím tak výjimečným, že psát cokoliv, kamkoliv se zvládne i ručně :)
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha


Zpět na Ostatní psací potřeby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků