- Hero 9018 s fude hrotem - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Hero 9018 s fude hrotem

Vše o kaligrafii a kaligrafických perech.

Hero 9018 s fude hrotem

Příspěvekod vojtahlad » 11 zář 2016 16:11

Nějakou dobu jsem pošilhával po podivných hrotech, které někdy bývají označovány jako kaligrafické, jindy jako fude. Pod kaligrafií je ovšem míněna kaligrafie asijská, nikoli západní, kde kaligrafická pera jsou prostě seříznuta do šířky. Tenhle hrot je výrazně ohnutý nahoru a vypadá, jako by pero spadlo na špičku.

Obrázek Obrázek Obrázek

Fude hroty jsou k dispozici pro různá pera a mohou lézt slušně do peněz. Vzhledem k tomu, že je považuji spíše za hračku, zvolil jsem levné čínské pero Hero 9018, které se snad s normálním hrotem ani nedělá. Na eBay jsem za ně dal cca stovku. Fude se dá pořídit i levněji, nicméně na tohle kdosi v nějaké diskusi pěl chválu, tak jsem se je rozhodl vyzkoušet.

O vlastním peru asi nemá smysl moc psát, na normální psaní je nejspíš nikdo používat nebude. Je celokovové, robustní, dost těžké (navážil jsem 44 g) a rozměry zhruba odpovídá Lamy Safari. Tedy dokud je neotevřete. Pak se ukáže, že délku získává vysoko posazeným víčkem a vlastní pero je znatelně kratší než Safari. Zajímavostí je vroubkovaný povrch úchopu.

Obrázek Obrázek

Hlavní atrakcí je samozřejmě hrot, který umožňuje sklonem regulovat šířku stopy. V zásadě se s ním dá psát třemi způsoby: Vzhůru nohama je linka extrémně tenká a pero působí dojmem, že každou chvíli přestane psát. Nicméně nepřestává, jen je stopa velmi neduživá. Pokud pero přiložíte k papíru se správnou orientací, ale zdvihnete je skoro kolmo k papíru, zanechává celkem normální stopu, něco mezi F a M. Chtělo by to trochu cviku, pero se mi v této poloze docela špatně ovládalo a například vynechaný horní oblouček u "k" v ukázce dole jsem způsobil já, protože jsem nechtě při psaní zdvihl pero nad papír. No a konečně v normální poloze se píše celou tou zahnutou ploškou. Výsledkem je obludně silná čára. Zdatný písař dokáže během psaní měnit sklon a s ním i šířku čáry.

Obrázek

Tady je porovnání silné čáry s hroty Lamy B a Kaweco BB, který považuji za monstrum, ovšem proti fude hrotu je to stále slabý odvar.

Obrázek

Stopa zhruba odpovídá fixu s běžným hrotem. Psací písmo v běžném řádku je skoro nečitelné, tiskací je na hranici únosnosti.

Obrázek

Na blbnutí nebo pro výtvarníky je fude hrot výborný, ale k čemu by mohl být užitečný v praxi? Na větší nápisy - letáčky, popisování desek a podobně. Nebo by se dal se světlým inkoustem použít jako zvýrazňovač (případně natankovat opravdový zvýrazňovací inkoust http://www.penshop.cz/inkoust-pelikan-duo-highlighter-yellow-30-ml/dp-16814/).

Celkový verdikt: kupoval jsem jako hračičku a jako hračička je to dobré,

P. S. Na YouTube najdete videa, kde je chování fude hrotu pěkně vidět. Třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=2t-i7Y_w2BQ
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 22:02, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Hero 9018 s fude hrotem

Příspěvekod Vlcacka » 11 zář 2016 16:57

Hmm, hmm, s highlighter green by to mohla být docela legranda. :-)
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41


Zpět na Kaligrafie a kaligrafická pera

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků