- Zasychání inkoustu. - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Zasychání inkoustu.

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Zasychání inkoustu.

Příspěvekod Dominator55 » 23 čer 2017 07:06

Ahoj lidi.
Nedávno jsem dostal pero Parker Sonnet. Teď jak začínají prázdniny, tak ho nebudu používat tak často a bojím se aby mi nezaschlo. Mám tam teď černou náplň od Parkera. Bude v pohodě když ho nechám ležet týden ladem? A co 14 dní? Jaká je hranice mezi "přiložím a píše" a "tři hodiny vymývám a píše"? Samozřejmě nečekám konkrétní odpověď na hodiny. Ale spíše vaše zkušenosti s tímto problémem. Děkuji.
Dominator55
 
Příspěvky: 5
Registrován: 23 čer 2017 06:56

Re: Zasychání inkoustu.

Příspěvekod vojtahlad » 23 čer 2017 07:36

Stručně řečeno: Je třeba to vyzkoušet. Strašně záleží na peru a na inkoustu, na peru víc. Některá má pera (Jinhao 159 a X750) zaschnou během dvou až tří dnů, jiná (Pelikan M215, Pilot 74) si poleží dva týdny a píší na první dobrou. Může záležet i na poloze. Pokud svůj Wing Sung 590 uložím hrotem nahoru, je druhý den suchý na troud, ale ve vodorovné poloze nezaschne ani po týdnu.

Můj Sonnet neměl tendence zasychat a inkousty Parker také nemají v této věci nijak špatnou pověst. Čili je to celkem nadějné, ale je třeba to vyzkoušet.

Osobně se snažím všechna svá naplněná pera alespoň jednou týdně protáhnout, i kdybych s nimi měl jen čmárat klikyháky na papír.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Zasychání inkoustu.

Příspěvekod tritrek » 23 čer 2017 07:51

Najjednoduchšie je to nechať tak a riešiť, ak nastane problém. Zaschnutý atrament nie je žiadny problém, akurát sa dlhšie čistí... ak sa na to necítiš, tak z toho vyber patrón a prečisti a odlož si to na neskôr. Ja osobne neriešim, píše, fajn, nepíše - prečo? Je tam atrament? Zaschlo to? Blbne? Atď...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Zasychání inkoustu.

Příspěvekod pet84rik » 23 čer 2017 22:26

čierna ma viac tendenciu zasychať, ale týždeň by nemal byť problém u žiadneho značkového pera. samozrejme vyvaroval by som sa umiestneniu na slnko a podobne.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Zasychání inkoustu.

Příspěvekod Jaroslav » 04 pro 2017 17:46

vojtahlad píše:Stručně řečeno: Je třeba to vyzkoušet. Strašně záleží na peru a na inkoustu, na peru víc. Některá má pera (Jinhao 159 a X750) zaschnou během dvou až tří dnů, jiná (Pelikan M215, Pilot 74) si poleží dva týdny a píší na první dobrou. Může záležet i na poloze. Pokud svůj Wing Sung 590 uložím hrotem nahoru, je druhý den suchý na troud, ale ve vodorovné poloze nezaschne ani po týdnu.

Můj Sonnet neměl tendence zasychat a inkousty Parker také nemají v této věci nijak špatnou pověst. Čili je to celkem nadějné, ale je třeba to vyzkoušet.

Osobně se snažím všechna svá naplněná pera alespoň jednou týdně protáhnout, i kdybych s nimi měl jen čmárat klikyháky na papír.


Jak může pero uložené hrotem vzhůru zasychat, když všechen inkoust z hrotu odteče? Mé obyčejné pero dělá to samé přes noc, když ho dám hrotem vzhůru, měl jsem dojem, že není vyschlé, ale odtekl inkoust, alespoň tak to bylo popisováno v některých příspěvcích, které jsem četl.

Nemám mnoho vlastních zkušeností, a zajímalo by mě tedy, jak to ve skutečnosti je. V tématu ohledně zasychání dokumentních inkoustů bylo zmíněno, že se mají nechat s těmito inkousty hrotem vzhůru, aby nezaschly.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: Zasychání inkoustu.

Příspěvekod Toams » 04 pro 2017 18:26

Je to jednoduche, atrament totiz neodtecie komplet, ale ostane v kde kade v mensich mnozstvach, medzi rebrami novodobych feederov (privadzac atramentu na hrot), v jeho kanalikoch atd. No a tam rychlo zaschne, ak nezablokuje cestu komplet, tak minimalne zmensi priestor a po par zaschnutiach pero nepise ...
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků