- Totální začátečník v perech - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Totální začátečník v perech

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 22 zář 2018 08:22

Je to běžná M800, tu všichni znají ne :) ? Třeba si koupím i Stone Garden, ale musela by zase být za fajn cenu. Osobně se mi velmi líbí Duofold Prestige, Homo Sapiens a pak jistě bych chtěl zařadit do sbírky i Mont Blanc. Nicméně stále ještě nemám onen Platinum 3776 Century a ani Sailor 1911 Large.

Krom M800 mi ale přibyly další dva kousky:

LAMY Aion - na gentlemanstationer to pěkně schytalo, ale to je přesně o tom - sto lidí, sto chutí. Recenze jinde jsou příznivé a já myslím že Aion není vůbec špatný kousek. Je velké (jen o kousek kratší než M800), opravdu masivní - ale současně hliníkové, v dusledku čehož je velice lehké a má pružinový (klikací) klip. Černý eloxovaný povrch vypadá hodně dobře. Setkal jsem se s názorem že Lamy Studio je lepší pero. Osobně se mi u Aionu líbí že má zdrsnělou oblast úchopu, tam kde je Studio vyleštěné do zrcadlového lesku a co do designu působí Aion více industriálně. Jediná skutečná výtka (která se táhne napříč recenzemi a dojmy na netu)je na úkor rotujícího víčka. Na Studiu vskutku drží jako pověstná helvétská víra, u Aionu se protáčí, ovšem nasazené na peru drží velice pevně. Osobně si myslím že kdyby bývalo Lamy přidalo závit, byl by Aion dokonalý. Hrot má nový tvar - mně to nejvíce připomíná štít - a v F píše nádherně. Osobně si z Aionu udělám EDC, protože není přehnaně drahý je velký, což se mi líbí a píše lehce.

Platinum Plaisir - pero - dělo za 243CZK vč. DPH - neskutečné pero s neskutečným jemně píšícím a velmi klouzavým hrotem. Nevýhoda je v tom že funguje na propietární bombičky anebo konvektor - což sem si nezjistil a teď musím počkat až budu dělat další objednávku. Někde bývá srovnáváno s Pilot Metropolitan, prý mají identický hrot, Plaisir je ale subjektivně hezčí, protože na něm nejsou zbytečné dětské zvířecí motivy (opravdu nechápu proč takhle Pilot Metropolitan devalvuje). Pero samotné je velmi lehké a co se mi moc líbí je polo-demonstrator oblast úchopu, která je průhledná jako u demonstrátorů, ale zbytek pera je hliník. S "plezírem" je fakt potěšení psát, škoda toho propietárního řešení :( Zajímavé je těsnění víčka, které by mělo zabránit vysychání pera. Uvnitř je nejspíše silikonový "kondom" který při nacvaknutí hrotu vytvoří jasně slyšitelný klik. Zajímavá vychytávka, díky níž i víčko na peru drží pevně nasazené. Inu - JAPONCI !

BTW - je možné že M800 pije hodně inkoustu ? Já si s ní tak nezávazně psal a za večer byla prázdná, jestli jsem ji dostatečně naplnil :( Ale to neva, inkoustů máme dost :) jen mne to zarazilo, ale někde jsem četl že je to dosti žíznivé pero.
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Toams » 23 zář 2018 18:56

Tak ludi s M800 tu napocitas mozno na jednej ruke, zase tak bezne pero to nie je ...
Co sa tyka “spotreby” atramentu, tak neporadim, svojho Stresemanna som este nenaplnil. A co tam mas za hrot? Ja som vo svojej tisicke vymenil hrot z F na B a spotreba isla teda brutalne hore, to becko je stavnate ako ... no proste dodavka atramentu je viac nez hojna.
Inak ja akurat ocumujem jedneho Sailora, limitku Cosmos, len neviem, ci ta farba je ta prava :)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod vojtahlad » 23 zář 2018 20:14

Gratuluji k pěkným kouskům. U Lamy mám zatím pocit, že na ně je spoleh, že člověk nešlápne vyloženě vedle. Aion je rozhodně zajímavé pero, i když mně osobně se více líbí ten původní tvar hrotu. Studio v provedení kartáčovaná ocel má úchop pogumovaný. A jako bonus je nejlevnější ;)

Platinum si na odolnosti proti vysychání zakládá. Jejich slip&seal u modelu 3776 je pověstný. Nedávno představili model Procyon, který ho má také, ovšem s ocelovým hrotem, takže za výrazně nižší cenu. Plaisir má nejspíš něco podobného.

Pelikany jsou obecně dost žíznivé. Nicméně M800 je docela velké a pobere hodně inkoustu, mělo by vydržet rozumnou dobu.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 24 zář 2018 10:08

Ef. Průběžně doplňuji.
To sem si ani nevšim že je aj kartáčované Studio. Ale Studio už mám; tak co s druhým. Radši něco co nemám.
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod pet84rik » 24 zář 2018 12:07

pogumovany? zaujimave, moj kus ho ma plastovy - co teda je lepsie nez kov u inych farebnych variant, ale u mna to pogumovane rozhodne nie je.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod ZuzanaLah » 13 led 2019 21:17

Dobry den, omlouvam se, ze se Vam pletu do diskuze, ale potrebuji poradit. Moje maminka nasla stare plnici pero znacky MONT BLANC. Na internetu jsme zjistili, ze by melo byt hodnotne ( nemyslim jen financne, ale i co se tyce stari) . Bohuzel jsme uplni lajci, takze ten internet je jedina "berlicka" , o kterou se opirame, ale samozrejme ani tam nemuzeme dohledat, kam toto pero zaradit. Strasne by me zajimal typ, stari a tak. Jsou tam i nejake " puncovni znaky", ale ani ty jsem nedohledala. Chtela jsem poprosit, jestli by mi nekdo nepomohl (dle fotek) trosicku se posunout v badani dale ?:) Dekuji
ZuzanaLah
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 led 2019 20:57

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Toams » 13 led 2019 21:28

Zdravime, klidne sem zaveste par fotek a snad budeme schopni identifikovat typ pera. Montblanky jsou docela slusne zdokumentovane, tak by to nemel byt problem.
T.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod ZuzanaLah » 13 led 2019 22:37

To bych byla strasne rada , ale vubec nevim, jak sem pridat foto :) Poradite mi, prosim :)
ZuzanaLah
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 led 2019 20:57

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod pet84rik » 14 led 2019 01:29

tak druhá možnosť - na FB je skupina Pens & Inks - https://www.facebook.com/groups/839446949463575/ - to sme tiež my tu z penfora. asi to bude jednoduchšie než vysvetliť ako niekde nahrať obrázok, zmenšiť a pridať sem pomocou html kódu :-)
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Alois » 09 úno 2020 16:05

Zdravím. Nechci zakládat další vlákno, tak to přidám sem.
Mám Sailora Lecoule a chtěl bych pořídit další pero. Sailory se mi moc líbí, ale chci zkusit i něco s menším feedbackem. Jak jsou na tom s feedbackem třeba Pilot Custom 74, nebo Paltinum 3776? Popřípadě jaká další pera byste doporučili?
Alois
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09 úno 2020 15:37

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků