- Totální začátečník v perech - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Totální začátečník v perech

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 20 črc 2018 21:00

Ahoj, vlastně ani nevím co mne to napadlo, že já člověk počítačový jsem se rozhodl si pořídit plnící pero. Samozřejmě že jsem šel s očima navrch hlavy s tím že se praštím přes kapsu a koupím si Montblanca. Když jsem zjistil že Montblanc pod desítku fakt není, trochu nadšení opadlo. Takže jsem si hodinu prohlížel všechna možná pera a nakonec zvítězil:

Cross Bailey v tmavě modrém laku (Hrot M) - ale co čert nechtěl - zjistil jsem že má jednu zásadní vadu - mému kousku padalo víčko. V recenzi na netu jsem ale zjistil že mu rozhodně víčko padat nemá. Naštěstí v jistém populárním shopu byli ochotní a vyměnili mi ho za nový kus, kterému už víčko nepadá. Ovšem protože mne to víčko štvalo (a navíc se mi nošení per začalo líbit pořídil jsem si Shaffer VFM kde jsem zjistil že ty písmenka na hrotu nejsou pro srandu králíkům. Nadchlo mne že s hrotem F píše naprosto skvostně (tence). A tak jsem se rozhodl a řekl jsem si když už mám eMkový a eFkový hrot že chci zkusit ještě EF. Nu a donesl jsem si Lamy Studio a připlatil si za EFmkový hrot.

Aby to bylo stylové tak jsem k perům začal sbírat i inkousty.

Takže v Shafferu nyní mám bombičkový Diamine Royal Blue - coby vystudovaného politologa a euro-atlantistu mne nadchlo že zrovna tímhle inkoustem byla (jak deklaruje penshop) podepsána smlouva Obama-Medveděv o jaderném odzbrojení- a krom toho jsem i duší mírně monarchista a mám rád letadla - zvláště ta britská a americká z druhé světové - takže Royal Blue je víc než jasná - vždyť stejným odstínem byly stříkany výsostné znaky. Do tmavě modrého LAMY jsem si vzal - opět stylově politologicky Diamine Presidental Blue nu a do vyměněného Crosse Diamine Majestic Blue/Black . Bonusem jsem ještě dostal Pelikan - ovšem fialový a nemám k němu zatím pero.

Ale jsem na rozpacích.

Protože mezi hrotem Extra Fine a Fine nevidím prakticky žádný rozdíl, myslel jsem že extra fine bude ještě tenčí nežli Fine, ale mně se zdá že jsou více méně stejné....

Protože po výměně bombičky ve Shafferovi psal stále černou, rozhodl jsem ho propláchnout vodou. Destilku nemám, ale použil jsem filtrovanou vodu z filtrovací konvice. Hrot jsem usušil utěrkou a protože jsem modelář tak jsem použil k vysušení vzduch z modelářského kompresoru skrze airbrush. Ovšem nevím zda to zabralo, zdá se mi že pero nyní píše nekonzistentně, respektive písmo nemá po celé délce stejnou barvu. Nemohl se hrot vykoupáním ve filtrované vodě a po vysušení kompresorem nějak poškodit ? Nebo je to normální ?
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Toams » 21 črc 2018 15:02

Tak vitaj na fore ... evidentne si do toho uz spadol, takze je neskoro na nejake varovanie :)

Co sa tyka vyberu pier, na zaciatok dobra volba. K tej poznamke o MB, na nete sa daju kupit 146, co je viac menej univerzalne pero, dostatocne velke ak mas rad vacsi priemer (a este to nie je krava jak 149) za 5k, len treba striehnut po ebazaroch / ebay.

S tou sirkou EF/F je to trochu osidne, kazdy vyrobca vidi ten standard inde, ak mas rad tensiu stopu, tak potom sa pozri po japoncoch (Pilot, Sailor, Platinum), ak chces skusit hrubsie, tak majster je nemecky Pelikan (ich EF je niekde medzi F a M u japonca).

Ohladom atramentov (inkousty) ti neporadim, Diamine nejak nemam v oblube, fandim nemcom a japoncom (a trochu svajciarom). Kazdopadne ta nekonzistentnost je vo farbe alebo sirke stopy? Ak vo farbe, tak to moze byt shading - tienovanie, co je (cenena, aspon u mna) vlastnost atramentov a odlisuje to plniace pera od rolerov, gulickovych pier, fixiek atd. Ale niekomu sa to pacit samozrejme nemusi.

Kazdopadne caka ta s tym plno srandy, vylistych flasticiek, farebnych prstov a tak podobne :)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 21 črc 2018 16:18

Díky !
Asi to bylo tím jak pero vysychalo po koupeli. Jinak mi zaschl právě onen Bailey s Majestic Blue/Black, tak sem ho nejdřív naplnil Pelikanem 4001 fialovým a pak znovu, co jsem se dočetl tak zrovna tenhle inkoust (Blue Black) je náchylný na zasychání, tož asi vždy hned zaklapnout víčko. Jistě dobré vědět !

Nicméně, rád bych si koupil něco už skutečně reprezentativního (ne že by to co mám nebyly- myslím na svou cenu - krásné kousky, zvláště onen Cross vypadá nádherně) ale Lamy i Sheaffer jsou moderní kousky (byť umírněné) a já bych rád něco z high society, už s "naozajstným" zlatým hrotem a zlatými doplňky, aby to vypadalo jako pero z 1. republiky. (Nebo prostě období secese )... a bylo to vyrobené ze stejných materiálů.
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Toams » 21 črc 2018 19:41

Tak to potom bud pero z tej doby, alebo napr. Pelikan si ide svoj dizajn uz dost dlho a je to tradicne pero, montblanc detto, Graf von Faber Castel, pripadne take japonske hommage na MB su tiez dost kvalitne (a cenovo na tom dost slusne), o “americkych” perach velmi nemam prehlad.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod pet84rik » 22 črc 2018 05:05

Takže v skratke:

1. ak chceš tenkú stopu, F od Sailora bude myslím dostatočne tenký hrot ktorý ale zároveň ešte neškriabe na papieri.

2. "z 1. republiky" sú 20-30. roky, čo znamená aj celuloid a farbičky, tak neviem či chceš to alebo si myslel "klasické pero cigarovitého tvaru". Ak to prvé, tak nejakí indiáni to vyrábajú, kvalita je taká indiánska, mimo to už len pero z tej doby. Ak to druhé, tak použitý MB, nový Sailor 1911 (Pro Gear má ploché konce a vyzerá viac moderne).

3. Diamine asi súhlasím s Toams, nie sme fanúšikovia - raz kúpiš dobrú modrú (Sailor, MB, Pelikan) a budeš spokojný. Pozor, Sailor smrdí :-D ale inak najlepšia modrá čo som zatiaľ mal.

4. pekné perá za mňa (mimo tých vyššie spomenutých) - Waterman Carene, Parker Duofold (varianta Big Red), perá Nakaya (u nás asi nedostaneš, niečo je dostupné v NL eshopoch, ideálne ale objednať z JP priamo podľa požiadaviek).
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 22 črc 2018 11:04

Aha, tak já bych do toho chtěl dát tak max. 5000,-CZK.
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 22 črc 2018 18:29

Tož už mám další přírustek a tentokrát je to PAN PERO. Faber-Castell E-motion Tohle byla láska na první pohled a přiznám se že jsem z něj paf ! Tohle je něco co jsem hledal - velké, honosně působící nezaměnitelné pero, navíc kombinace vyleštěný kov - přírodní dřevo (plast je na tom pouze držák hrotu. I ten mne zaujal - chybí mu větrací otvor, zato má krásné tečkování. A naprosto skvělá vychytávka je pohyblivý, vyklápěcí klip (na kterém nechybí obligátní nápis GERMANY). Tohle pero prostě není žádná čína, a kombinace kov-dřevo je krásně staromódní a současně technicistní (viz. prémiová auta nebo lodě). A s hrotem F i krásně píše. Kdyby ten hrot byl zlatý a ty chromové části ze stříbra,nebo ještě radši ze zlata tak by to bylo epes rades, ale i takhle je to něco co opravdu ve mě podle svého názvu vzbuzuje emoce. Nádhera ! (A cena není přitom nijak strašná-byť to pořád spadá pod Faber-Castell a ne Graf von Faber Castell sérii.)
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod pet84rik » 23 črc 2018 00:02

Tak blahozelam k novemu peru. V sekcii "Pochlubte se" mozes nnieco nafotit, popisat, zrecenzovat :-)

Pokial si myslel pera do 5000, tak tam je to trochu limitovane, ale da sa najst aj cosi so zlatym hrotom (male Sailory, Lamy 2000, import Pilot z JP cez napr. eBay).
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod AlCZ » 23 črc 2018 18:07

Tak jsem dotáh další kousek - a už fakt končím. Kaweco Supra Eco Brass. Tím mám až na Pelikana pokryté německé značky. Navíc Kaweco Supra je pero - vychytávka - transformer a je naprosto nezaměnitelné. A co si budem povídat - působí HODNĚ retro. Pravda retro to není ale... V merku mám Sailora 1911 Large (fajn by byl modrý; ale asi neexistuje); určitě chci Pelikana M800 (ideálně nějakou limitku)a nějakou divočinu od Mont Blancu. A tím skončím; protože zas tak moc per mít nemusím. Chci s nimi i psát; ne je skladovat v šupleti. K inkoustům přibyl Pelikan 4001 Dunkelgrünn.
AlCZ
 
Příspěvky: 29
Registrován: 20 črc 2018 20:13

Re: Totální začátečník v perech

Příspěvekod Toams » 24 črc 2018 00:32

Super ... heroin hadr :D
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 11 návštevníků