- Konvertor nebo píst? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Konvertor nebo píst?

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Konvertor nebo píst?

Příspěvekod Lapetr » 04 bře 2017 10:46

Ahoj,

chtěl bych Vás zkušenější písaře poprosit o názor/radu. Chtěl bych si pořídit první dražší model. Vybral jsem si Sailor 1911 Large. Stále se nemohu rozhodnout, zda jít do varianty s konvertorem či do varianty s vestavěným pístkem (tedy modely 1911 fountain pen resp. 1911 fountain realo). Považuji se za naprostého začátečníka, ale už léta píši s perem. Používám nejvíce Watermann hamisphere s ocelovým hrotem M a konvertorem, kde mám obvykle modrý inkoust a Parker Vector M, kde aplikuji červené bombičky. Chvílemi pera používám více a chvílemi méně, ale v podstatě celou svou "psací kariéru" je používám.

Teď nějak nazrál čas, kdy jsem objevil toto fórum a toužím po něčem lepším. Furt se však nemůžu rozhodnout, jakou z výše uvedených variant vybrat. Pístek mi přijde jako naprostá klasika, emočně si ho nějak přeji více. Ale zase varianta s konvertorem je jednak levnější a jednak je nejspíše čištění a celková údržba pera s konvertorem jednodušší - nebo se mýlím?

Byl bych moc vděčný za Vaše názory, rady. Moc Díky.
Lapetr
 
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2017 00:20

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod trige » 04 bře 2017 11:59

Z trojice konvertor, píst, bombičky jsem si oblíbil nejvíce bombičky, pro jejich jednoduchost. Dnes už seženeš slušný výběr. Používám barevný inkoust v bombičkách Pelikan. Když měním barvu bombičky, hrot jen propláchnu pod tekoucí vodou a celkové čištění provádím až po delší době. Než jsem pozbyl své pracovní Pilot Prera (píst), často se mi stalo, že jsem byl na suchu a neuměl jsem to vyřešit, protože jsem neměl s sebou lahvičku s inkoustem. Bombičkové jen propláchnu pod tekoucí vodou a nasadím bombičku, nosím náhradní všude. Ale mám také vždy naplněné jedno "pístové" pero. Jedinou výhodou pístového pera bude možnost většího množství náplně (samozřejmě jak které pero) pro ty, co hodně píši. Mně by nějaká velkonáplň dříve zaschla, než bych ji při běžné pracovní agendě vypsal :-) Píst má také své designové kouzlo, pokud je s průhledem. Čištění beru jako obřad, mám to tak, že potom vždy vyměním také inkoust a kouzelné je, že jsem vždy potřísněný inkoustem :-). Pero čistím ve vodě přes noc. Používám jej proto, že se těším s používání speciálních inkoustů, které bych v bombičkách nesehnal.
Může být také rozdíl, jaké množství inkoustu jednotlivé systémy dávají, ale to jsem fakt nezkoumal, protože rozdíly budou je pro hnidopichy :-)
Za mne určitě bombičkové pro jednoduchost, ale zároveň jedno pístové pro radost. Konvertor mám jen u pera, kde není píst a používám jej s netradičními inkousty pro radost.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod waldir » 04 bře 2017 16:05

O tomhle tu už nejspíše budou hromady diskuzí, nicméně...:

- ke konvertoru nic nebrání mít u sebe pár náhradních bombiček, když člověk nechce tahat lahvičku inkoustu (stejně většina per je dodávána s několika bombičkami, jejichž použití jako rezervních může postačit doživotně)
- píst má jistě své kouzlo a u dražšího pera by s ním neměly být problémy; obzvláště průhled do reservoiru je velmi příjemná věc
- píst mnohem méně tepelně izoluje než konvertor -> tepelná roztažnost vzduchu v reservoiru může po přechodu ze zimy do tepla vytlačovat inkoust ven; toto je vážný problém u eyedropperů - u standardního pístu je mnohem menší množství vzduchu, takže by s tím problémy být neměly, ale stejně tak nějak mám tendenci chtít tam mít tu jednu "izolační" vrstvu navíc
- když odejde těsnění konvertoru, koupíš snadno nový; když odejde u plničky, musíš složitě shánět nové a nebo pero posílat do servisu; Jak často odchází těsnění kvalitnějších plniček netuším, nicméně jeden netěsnící konvertor již ve sbírce mám...
- pokud bys chtěl demonstrátora, mnohem lépe bude vypadat v plničkové verzi, než konvertorové (v případě, že je cokoliv vyrobeno nepřesně - konvertor obvykle sedí nakřivo atp.)

momentálně používám konvertor, ale píst jsem též zvažoval a nic zásadního proti němu nemám
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod trige » 04 bře 2017 16:49

O té roztažnosti vzduchu je to pravda :-) A protože to víme, můžeme pístkem otočit a vzduch vytlačit - často to tak dělám, trošku se mi tím i pročistí zaschlý hrot.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod tritrek » 04 bře 2017 17:25

So všetkým súhlasím, až na toto:
waldir píše:- když odejde těsnění konvertoru, koupíš snadno nový; když odejde u plničky, musíš složitě shánět nové a nebo pero posílat do servisu

Som ešte nepočul, samozrejme sa bavíme o normálnych časových medziach do 5 rokov, u vintage je tá možnosť jednoznačne reálna
waldir píše:Jak často odchází těsnění kvalitnějších plniček netuším

...no veď...
waldir píše:jeden netěsnící konvertor již ve sbírce mám...

...a na čo? :D :lol: :roll:

Táto vetva je síce možná, ale pravdepodobnosť je blízko 0...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod vojtahlad » 04 bře 2017 18:56

Píst má podstatně větší kapacitu inkoustu. Takže pokud spíš držíte stejný inkoust a píšete a píšete, byl by asi výhodnější. Jestliže naopak inklinujete ke střídání inkoustů, bude lepší konvertor - rychleji se vypíše a snadněji vyčistí. A samozřejmě pokud by se na plnicím mechanismu něco popsulo, konvertor se snadno vymění, pístové pero musí do servisu.

Přiznám se, že zrovna u Sailor Realo se mi vysloveně nelíbí řešení inkoustového okénka. Ty dva kovoé kroužky, které je rámují, a kousek vedle vystouplý kroužek na víčku mi dohromady nějak nesedí.

Mé doporučení: dva v jednom. Koupit Sailor s konvertorem a za ušetřené peníze koupit pístové TWSBI Eco. Tam je průhledným tělem krásně vidět pístový mechanismus a přestože obecně demonstrátory moc nemusím, tohle pero žeru.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod Toams » 05 bře 2017 00:07

Suhlasim s vyberom jedno piestove, jeden konvertor. V pripade, ze je moznost len jedneho a dotazujuci nema predstavu, tak konvertor (hlavne u Sailoru, kde aj model KOTP robia s konvertorom a Realo vyzera s tym priezorom divne).
Cistenie je vo vseobecnosti jednoduchsie u konvertoru (ktory sa da takisto jednoducho rozobrat ... u EU znaciek, neviem ako Sailor), zalozna bombicka atd.

Ale pre vyvazenie, vyhody piestu su hlavne v objeme, tak isto flaskovany atrament vychadza lacnejsie a pri kvalitnych znackach je obava o nefunkcnost nie uplne opodstatnena, piestove mechanizmy aj tesnenia mi funguju aj na 70 rokov starych perach (btw. Pelikan ma lifetime warranty a opravia kdeco aj na vintage perach, vlastna skusenost a ich cistenie je jedno z tych jednoduchsich). A tak isto, este sa mi nestalo, ze by mi z hrotu zacal tiect atrament kvoli roztaznosti vzduchu. Ked je dobre navrhnuty feed a u novych uz je s velkou kapacitou, tak nehrozi ...
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod Lapetr » 05 bře 2017 23:35

Pánové,

moc díky za rady a názory. Nakonec jsem zvolil Sailor 1911 s konvertorem. Za ušetřené peníze jsem tam přihodil inkoust a pouzdro. Objednal jsem na www.lacouronneducomte.nl. Až přijde, napíšu dojmy. Díky.
Lapetr
 
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2017 00:20

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod vojtahlad » 06 bře 2017 08:45

Kdybyste nakupoval u nás, kde TWSBI nevedou, bylo by to pochopitelné, ale nakoupit v LCdC a nepřihodit tam to Eco za pár drobných je promarněná příležitost ;) Tak ať dělá Sailor radost.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Konvertor nebo píst?

Příspěvekod Lapetr » 06 bře 2017 09:16

vojtahlad píše:Kdybyste nakupoval u nás, kde TWSBI nevedou, bylo by to pochopitelné, ale nakoupit v LCdC a nepřihodit tam to Eco za pár drobných je promarněná příležitost ;) Tak ať dělá Sailor radost.


Musim si poteseni trochu rozlozit v case. Po prvotnim osahani pera planuju dokoupit dalsi inkousty a prave treba i to TWSBI ci neco dalsiho.:).
Lapetr
 
Příspěvky: 5
Registrován: 27 úno 2017 00:20

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků