- Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku

Příspěvekod Tatárek » 09 bře 2020 16:50

Chci si pořídit nějaké lepší plnící pero, než je můj současný Regal. Jaké jsou vaše zkušenosti se značkou Lamy? Padla mi do oka řada Joy 1.1mm nebo 1.5mm, ale nevím zda je to dobrá volba na každodenní psaní. A taky by mě zajímalo, zda není Lamy nějaká šuntovější značka než třeba Pilot, Parker a jiné. Protože například o současném Regalu jsem četl, že to jsou spíše problémové šunty. Zatím jsem měl spíše levnější plnící pera do max 300 Kč a často jsem měl problém, že třeba po roce, začal inkoust téct po stranách atd.

Druhý dotaz ke značce Lamy je, zda je lepší psát pomocí bombiček (od značky lamy), nebo zda je naopak lepší používat ten konvertor a koupit si normální inkoust ve flaštičce. Rád bych psal na běžný papír, co se dává do tiskáren a běžných sešitů tak, aby se inkoust nějak nepropíjel a nebyl moc vidět na další straně.
Tatárek
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 bře 2020 16:34

Re: Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku

Příspěvekod Gek » 14 bře 2020 12:08

S pery LAMY nemám osobní zkušenost.
Jsem velice spokojený s Parker Urban, ale minulá edice ( nová nebyla moc chválená ) a také teď mám v oblibě pero a inkoust Online, konkretně pero Online Vision Dragon Black.
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku

Příspěvekod vojtahlad » 15 bře 2020 09:16

Lamy rozhodně není šunt. Mám od nich několik kousků (Safari, Al-Star, Studio) a všechny fungují spolehlivě, rozhodně je to značka, kterou se nebojím komukoli doporučit. Šikovný je systém jednotných a snadno výměnných hrotů, které se dají mezi pery prohazovat i kupovat samostatně, takže člověk může experimentovat.

Hroty 1,1, 1,5 a 1,9 jsou hlavně na kaligrafii, na běžné denní psaní bych si je nekupoval. Písmo s proměnlivou šířkou tahu je hodně ozdobné, může to být až příliš. Záleží na účelu - deník bych si s tím psal klidně, poznámky ve škole spíš ne. Nicméně nevyhovující hrot se dá snadno vyměnit, viz výše.

Podobně i model Joy je docela nepraktický. Vychází ze stolních per, je dlouhý a nehodí se na přenášení. Šel bych do něčeho civilnějšího, jako je abc, Nexx nebo Safari.

Osobně nemám rád bombičky a dávám přednost konvertorům. Dává to větší volnost při výběru inkoustu - např. zrovna Lamy má svůj vlastní formát bombiček a člověk si může vybírat jen z těch pár inkoustů, které Lamy vyrábí. Nicméně někdo sem před časem psal, že si bombičky plní injekční stříkačkou libovolným inkoustem, takže s trochou nepohodlí jde ledacos.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Výběr vhodného pera Lamy a rady do začátku

Příspěvekod pet84rik » 20 bře 2020 07:46

1.1 sa ešte dá používať, ale rozhodne to nie je niečo na poznámky, tam by som volil klasiku, niečo okolo hrotu M.

Pero by som asi tiež vzal nejaké klasická ala Safari, LX, Studio.. hroty sú zameniteľné.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků