- Nákup prvního kvalitního plnicího pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Mordax » 10 lis 2015 19:03

Ahoj, chystám se ke koupi svého prvního "lepšího" plnicího pera. Do oka mi padl Parker I.M. Gun Metal CT a teď se chci zeptat zde lidí kteří se o pera zajímají na jejich názor na toto pero. Zajímá mě hladkost psaní respektive tvar hrotu (budu pero používat na zápisky do školy tak je možnost že budu psát i na ekologický papír který sice nesnáším ale bohužel mám několik takových sešitů). Dále nevím jestli má cenu se nějak rozmýšlet u konvertoru a pokukovat po variantě De Luxe, jsou ty peníze navíc znát nebo je skutečně výhodnější si koupit Standart? Dále jsem nerozhodný ohledně inkoustu jelikož se někdy také přepíšu bych byl rád kdyby se dal zmizíkovat. Asi bych si chtěl koupit inkoust Parker abych se vyhl případné nekompatibilitě s perem. Má někdo zkušenosti ohledně klasického a Washable inkoustu ohledně barvy její stálosti a jiných věcí které tu ohledně inkoustů rozebíráte? Sám se v téhle problematice zatím nevyznám. Také nevím jaký zvolit hrot jestli F nebo M .Zatím jsem používal pero za 50 Kč abych si zkusil jaké je to psát klasickým plnicím perem a musím říct že už propisku nechci i když jsem doteď byl zvyklý ji používat.

Předem Vám děkuji za možné odpovědi a zároveň doufám, že můj pro Vás zřejmě triviální dotaz nebude moc otravovat.
Mordax
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 lis 2015 16:10

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Walter20 » 10 lis 2015 20:31

Jen taková drobná osobní poznámka... Zrovna s I. M. od Parkeru nemám úplně ty nejlepší zkušenosti (dva kusy mé, pak viz kritičtější komentáře k tomuto peru obecně). Prvně mi na něm vadí - a v tom vidím největší problém - ne zcela ideálně kryjící vršek (dost možná záleží na kusu, připouštím), což znatelně zhoršuje používání ve spojitosti s některými inkousty, co rády rychleji zasychají, pak také přítomné/dodávané hroty, u kterých mi přijde, že v daleko větším měřítku než u jiných potřebují vstupní seřízení (oba nové hroty u mých per byly vyloženě nedopracované; drhly o papír, skřípaly). Jinak čistě na pohled jde o hezké a dobře zpracované pero, v tomto směru není co vyčítat. (Od Parkeru mám po funkční stránce nejraději starý levný Reflex - fantastické pero, Frontier nebyl také špatný - myslím především ty starší kusy, vyráběné v Evropě.)

Co se týče inkoustů. Pak u tohoto pera asi neuděláš chybu s inkoustem téže značky, který je celkem dostupný. Navíc bys měl mít i jakousi "jistotu" (...), že s ohledem na provoz (především spouštění, zasychání) by měl být nejméně problematický.
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 lis 2015 21:01

Já si k peru Parker také trochu přihodím...

I.M. sice nemám, ale Sonnet, který je o fous dražší tak po 2 letech používání má víčko zcela volné, viklá se jak zuby prvňáčka - Jen pro info jak si stojí "Značka".

(Nejen) Hroty Parker jsou obecně širší, než stejně značená japonská / čínská pera. Klasický konvertor je dostačující a není nutné připlácet za deluxe. Se šíří hrotu bude možná k zamyšlení kvalita papíru a propíjení, prosvítání. Zde na fóru je vše okomentováno našimi zkušenostmi ;) .
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Mordax » 10 lis 2015 21:34

Tak dobrá, trochu přehodnotím svůj dotaz, ve značkách per se zatím nevyznám tak jsem prostě šel po designu. Rád bych pero do 1000 Kč (přeci jen to bude první dražší pero) mělo by dobře vypadat a ideálně fungovat na více druzích papíru.
Líbil se mi také Parker Vector Stainless Steel ale nevím zda by mi sedl ten tvar, bohužel nemám možnost někam zajít a vyzkoušet si pero do ruky (nevíte někdo o nějaké prodejně kolem Českých Budějovic já sám zatím o žádné nevím). Nebráním se jiné značce ale jak říkám, nejsem úplně zorientovaný v sortimentu jelikož jsem se prostě soustředil na Parker. Viděl jsem, že tu hodně doporučujete Pilot 78G ovšem objednávat z ebaye se mi moc nechce nemám s tím zkušenosti a hlavně se mi ten Pilot moc nelíbí. Možná chci moc ale jak říkám jsem v odvětví těchto per nováček. Ještě mě napadlo se Vás zde zeptat co si myslíte o Lamy Safari? Sice je to plast ale zkousl bych to jestli se s ním bude dobře psát a bude spolehlivé.
Jinak se omlouvám, že jsem svůj původní příspěvek umístil do špatné místnosti.
Mordax
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 lis 2015 16:10

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Walter20 » 10 lis 2015 21:44

Ad Lamy Safari: Výborné pero, osvědčené. Pokud nevadí plastové provedení (I. M. je kovové), je to možnost (a ušetříš).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 lis 2015 21:52

Cena do 1000Kč otevírá dostatek možností co koupit.
Mě osobně se líbí Pilot MR http://www.penshop.cz/pilot/c-811/pg-3/?PN=Price&Typ=41&SORT= Bohužel jen Hrot M

Ale určitě jde kouknout i na Lamy Al Star nebo Lamy Logo (kovové provedení, které nebude tolik trpět ve škole). Ve finále ani ten Parker nebude úplně krok vedle jenže může se stát, že od této značky budou vysoká očekávání, která se dosahují ve vyšších řadách.

Lamy Safari jsem měl s hrotem EF, který je stejně tenký jako M od Pilotu, F od Parkeru.. dobře se drží krásně píše, ale není tak reprezentativní jako Parker. Plast není nevýhoda, při dlouhém psaní tu malou váhu ocení nejen zápěstí.

PS: Pokud by jsi nakonec chtěl zkusit Pilot 78 tak dej vědět, objednám ti ho a pak buď pošlu poštou nebo až budu mít cestu domu do Vimperka tak bych se trochu přiblížil. Jen drobné info proč se doporučuje Pilot 78G - Píše hladce, rovnoměrně a má perfektně velký, objemný, bombičky. A to s cenou kolem $10-$11 (cca 230-250Kč včetně poštovného z Číny).
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Walter20 » 10 lis 2015 22:00

Napadá mne i TWSBI Eco (dá se koupit i v Evropě, do cenového limitu se vejdeš, velký výběr hrotů od EF až po 1,1 mm Italic). Sice s tímto perem nemám přímou zkoušenost (mám pouze TWSBI 540), ale tento výrobce je dost populární co se týče poměru cena/kvalita/funkčnost.

(USA) http://www.gouletpens.com/twsbi-eco-fou ... W-M7444340

(Evropa; GB) http://purepens.co.uk/acatalog/TWSBI-Pens.html
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Mordax » 10 lis 2015 22:14

Tak musím říci, že se mi velice zamlouvá to LAMY AL-STAR. Líbí se mi ta eloxovaná povrchová úprava co by měla co vím vydržet více, než klasický lak. A zdá se mi, že v té barvě Graphite vypadá docela reprezentativně, asi to vezmu místo toho Parkeru když tu na něj píšete takové věci, já si nemůžu dovolit vzhledem ke svým zkušenostem něco na peru upravovat potřebuji aby prostě fungovalo bez nějakých větších problémů. A možná bych později koupil i něco lepšího. Jen bych se rád dozvěděl jak opravdu vypadá naživo ten Pilot 78G z obrázků mi přijde že vypadá až moc levně i oproti tomu Safari.
Mordax
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 lis 2015 16:10

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 lis 2015 22:16

z dálky vypadá dobře (černé) z blízka je jasný která bije :)
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Nákup prvního kvalitního plnicího pera

Příspěvekod Mordax » 10 lis 2015 22:23

Tak já zhlédnu ještě nějaká videa a uvidíme, každopádně myslíte, že je lepší koupit toho Pilota nebo Safari? U mě nakonec půjde přeci jen o rozdíly v psaní jelikož neumím psát zrovna dobře a brzy mě bolí ruka když píšu nějaký delší text. No, zatím Vám děkuji ale musím jít spát protože brzy vstávám. Každopádně už se těším až mi nějaké to pero přistane doma jelikož propisky už se mi hnusí.
Mordax
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 lis 2015 16:10

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků