- PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Diskuze o plnicích perech značky Parker.

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Thrawn » 18 lis 2015 00:19

Dobrý den, jsem profesionální byrokrat (napsal bych kde, ale nehodlám se nechat lynčovat) a jako takový jsem nutně musel dojít ke kvalitnímu psacímu nástroji. Jelikož teď sedím pouze v kanceláři, mohl jsem si dovolit ten luxus koupě psacího pera a zvolil jsem toto. Po zkušenostech mohu soudit, že se jedná o kvalitní psací nástroj, který mi plně vyhovuje. Zatím jedinou vadou na kráse je, že se lehce rozešroubává.

Další věc je, že mi zvláště v poslední době zůstává vždy trochu inkoustu na hrotě pera, a to i přes snahu inkoust z hrotu odstranit. Nevíte, čím by to mohlo být? Předpokládám, že chyba bude nejspíš někde na straně údržby (tedy v majiteli :lol: ).
Thrawn
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 lis 2015 23:55

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod vojtahlad » 18 lis 2015 22:17

Inkoust Koh-i-noor nepoužívám dobrých dvacet let, ale mé zápisky z doby, kdy jsem jej používal, jsou stále bez problému čitelné. Otázkou ovšem je, co má současný Koh-i-noor společného s tím starým. Šetří se ledaskde, takže se receptura mohla dramaticky změnit. Nicméně pokud nebude text na světle nebo dokonce přímém slunci, ale zavřený někde v šanonu v šuplíku nebo skříni, čitelnosti po pěti letech bych se nebál.

Pak je tu estetika. Všichni, kteří jej používají, se shodují na tom, že je poněkud bledý. Někdo sem psal, že si jej nechává částečně odpařit na topení, aby získal tmavší barvu. Osobně by mě to nebavilo, ale i to je možnost. Vzhledem k ceně doporučuji zkusmo koupit lahvičku a uvidíte, jestli bleduli snesete, nebo ne. V opačném případě si nedělejte násilí a prostě si kupte lahvičku Parkeru, který se Vám líbí. Je dražší, ale 150 Kč není suma, která by člověka zruinovala, protože vydrží opravdu dlouho. Případně napište Ježíškovi...

V aktovce bych inkoust nenosil, dříve nebo později to musí skončit průšvihem.

A když jsou za rohem ty Vánoce a Vy jste psal, že jste staromilec, doporučuji Vaší pozornosti pero Wing Sung 590. Koupíte je za pár švestek (třeba zde http://www.ebay.com/itm/Vintage-HERO-Wing-Sung-590-Fountain-Pen-Black-Gold-Rare-1990s-Trim-Gift-Box-/361149637524?hash=item5416322394:g:t-MAAOSwiCRUinid) a je to retro jako řemen. Své zkušenosti s ním jsem popsal zde: http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=771
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Thrawn » 20 lis 2015 09:02

Děkuji za odpověď a tip :) Nejspíš zůstanu u originálního inkoustu od Parkera, vybledlý inkoust by mi nevyhovoval. Jestli vydrží lahvička minimálně rok, tak není co řešit, kvalita má přednost :)

Ještě by mě zajímalo, než to sám vyzkouším, do per jdou i běžné bombičky, co jsou ve školních penálech? Mám tu školní penál pro neteř, ta využívá jen pastelky a bombičky zůstávají ladem, tak je mi líto je vyhazovat. Zvlášť, jestli je mohu takto použít. myslel jsem si, že do IM nejdou jiné, než originální, ale teď jsem tady na fórum četl, že někdo používá do čínských i tyto běžné. Nechal bych si je v kanceláři, kde když mi je někdo ukradne, tak se nic nestane.
Thrawn
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 lis 2015 23:55

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod vojtahlad » 20 lis 2015 10:00

Někteří výrobci používají standardní mezinárodní bombičky (to jsou ty v penále a v běžných papírnictvích), jiní mají své vlastní s odlišným průměrem a/nebo tvarem té části, kterou natlačíte do pera. Parker myslím používá svůj vlastní tvar bombiček a ty standardní do něj nejdou.
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Strapi » 10 pro 2015 10:21

Je to tak Parker má vlastní "formát" bombiček. Takže použít buď parker konvertor a nebo origo bombičky plnit čímkoliv.
Co se týče vyblednutí tak mám zkušenost že můj parker Black-blue má po napsání tmavší barvu a časem zesvětlá ale pokud není přímo dlouhodobě vystaven na slunci tak se to zastaví a drží.
Strapi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2014 09:35

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod kerad » 11 pro 2015 19:10

Baoer 3040 to je takova napodobenina Parkera IM, jenomże s klasickym hrotem. To pero je na klasicke bombicky.

http://firma-aris.pl/produkt/pioro-wieczne-baoer-3040
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod pevl » 14 pro 2016 11:04

Dobrý den,

ač je téma starší, dovolím si vlastní zkušenost. Tyto pera jsem zakoupil dvě, černé a tmavě modré. Líbil se mi klasický, jednoduchý design. Obě vykazovala stejnou "závadu" jaká je zde popsána. Po řadě pokusů jsem, alespoň pro mě nalezl řešení. Originál Parker dlouhé bombičky - v podstatě bez problémů. Originál dlouhé bombičky Waterman - naprosto bez problémů. Pero píše okamžitě i po měsíční nečinnosti. Zkoušky s barevnými inkousty jsou ještě přede mnou.
pevl
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14 pro 2016 10:59

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Bělovous Zrzunda » 01 črc 2024 18:17

Trampoty s výběrem pera. Recenze (Diplomat Magnum, Lamy Safari, Parker I.M.)

Prošel jsem zřejmě podobným vývojem, jako většina lidí zde. V práci hodně píšu a na stará kolena mne začala bolet pravá ruka. Omrzely mne věčně zaschlé a porůznu ztrácené propisky. Po určitém období gelovek jsem s nostalgií vzpomněl na ztracené středoškolské mládí s vůní inkoustu (na VŠ už mne, stejně jako spolužáky, pohltil propiskový mor).

Vybíral jsem startovací pero v rozumné ceně. Jelikož mám spíše drobnější rukopis a v práci píšu do úzkých řádků a kolonek, preferoval jsem (pro pracovní i domácí použití) něco s hrotem F.

Koupil jsem Diplomata Magnum F. Je příjemný do ruky, lehký a všestranně fajn. Ale ouha, hrot F nepíše jako F, mnohem spíše píše jako M. Nezanechává stopu jako gelovka 0.5mm, ale spíš ještě o něco širší než gelovka 0.7mm. Do linek a chlívečků v práci nepoužitelné. Volal jsem zpátky prodejci a paní tech-supportka mě poučila, že Diplomaty "jsou tím známé", že mají "trochu širší stopu", než by označení hrotu odpovídalo. No bezva; jen to mohli uvést na stránkách jejich e-shopu, patrně by to můj výběr poněkud ovlivnilo... Nu což, toho Diplomata jsem si nechal na "domácí" psaní. Na větší texty, práníčka a podpisy je dobrý.

Nechal jsem si poradit a objednal Lamy Safary F (+ inkoust Lamy modrý, + konvertor). Na druhý pokus, super pero. Je lehké, dobře padne do ruky a hladce klouže po papíru. A hlavně, hrot F píše opravdu jako F (zhruba srovnatelně s gelovkou 0.5mm). Myšlenka uživatelsky výměnných hrotů u Lamy je imho geniální. Já jsem pro jistotu přiobjednal rovnou i hrot EF, ale zatím na něj nedošlo. Lamí F mi naprosto vyhovuje, úzké řádky a chlívečky v práci v pohodě zvládá a i na psaní poznámek je bezva. Jenže, říkal jsem si, čím budu psát doma, pakliže odnesu Lamu natrvalo do práce ?

A mimoto jsem trochu zpychnul a zatoužil po něčem "onačejším", značkovém, co může člověk případně vzít v kapsičce u vesty i do společnosti. No, a přece "Parker je značka", všichni ho mají/chtějí a na stránkách jednoho e-shopu se lze dočíst, že "vysoká kvalita per Parker může být doprovázena i příznivou cenou". No, nekupte to ...

A tak začalo moje trápení s Parkerem I.M. Blue CT, hrot F.
První pero jsem do e-shopu vrátil, protože vůbec nepsalo. Tedy, nespouštělo inkoust na hrot. Ani odmáčení, propláchnutí vodou a profoukání vzduchem nepomohlo, pero prostě nepsalo. Paní tech-supportka se mi snažila vysvětlit, že jsem špatně vybral hrot, ale nemohu s ní souhlasit. To pero prostě bylo vadné a nedokázalo řádně dopravit inkoust na hrot. Odstoupil jsem od smlouvy do 14 dnů a pero poslal zpátky (a nutno říci, e-shop korektně vrátil peníze).

Jenomže ... já jsem se myšlenky na pěkného Parkera nevzdal. Říkal jsem si, že napoprvé jsem měl asi smůlu na vadný kus, která se nebude opakovat... (po prvním nezdaru jsem si ponechal konvertor Parker DeLuxe i lahvičku Parker modročerného inkoustu, takový hezký odstín to je ...). Ano, můžete se mi právem vysmát; jen hlupák udělá stejnou chybu dvakrát. Já jsem si za vrácené peníze objednal tentýž model v jiném í-šopu.

Ze začátku jakž takž psal, a tak jsem promeškal šanci se ho zavčas (do 14 dnů) zbavit bez finanční ztráty. Dojmy z něho jsou posléze tyto: hrot F je opravdu "silnější F", cca mezi 0.6-0.7mm (píše se, že i parkeří hroty patří k těm spíše silnějším). Hrot drhne a nepomohlo mu ani jemné poleštění. Zkoušeno na různých papírech: na kancelářském drhne, na hladších papírech se hrot jakoby lepí. Co horšího, hrot záhy vysychá, už po 1-2 dnech. A dále, i u tohoto kusu je vada spouštění: S naplněným konvertorem zpočátku píše dobře, ale zhruba v polovině konvertoru stopa začne slábnout a poté hrot vyschne. Ruční vytlačení pár kapek inkoustu z konvertoru na hrot jednou pomůže, podruhé nikoliv. Laborovat s bombičkami neb jiným inkoustem z principu odmítám. Protože na co je pero, které netráví ani inkoust vlastní značky z vlastního konvertoru ?

Dále musím říci, že celokovový Parker I.M. je poměrně těžký (ku srovnání, přibližně: Parker I.M. 27g, Lamy Safari 18g, běžná gelovka 13-18g). Ano, tohle je moje chyba, měl jsem si to zjistit dříve. Nicméně pro případné následovníky uvádím, že zvláště při rychlejším psaní je setrvačná hmotnost pera skutečně znát. A prvotní zadání přece bylo jaké ? ... Že od psaní nemá člověka bolet ruka ! Zbytek vlastností je tragický. Za mě nepoužitelné, osobní zkušenost: nefunkční 2 ze 2 ks, sorryjako.

Takže teď přenáším Lamy Safari z domova do práce. Ale pořád přemýšlím, jestli někdy koupím ještě něco dalšího, a v tom případě co.

(Srandapera jako třeba Jinhao 51A tu opravdu neřeším. Bylo inzerováno s hrotem EF 0.38mm, ve skutečnosti píše B = to fakt nekecám > šířeji než 1mm. Vzhledem k ceně < 200 Kč to lze komentovat jedině slovy, že popelnice je dost velká ...).

Jeví se, že Parker I.M. bude pohřben na dně šuplíku jako věčná připomínka vyhozených Kč 1400,- a značky, kterou už si vícekrát nekoupím. Ano, četl jsem zde, že dražší modelové řady P. problém s kvalitou nemají. Ale po výše shrnutých zážitcích se mi to už tak nějak nechce zkoušet...
Bělovous Zrzunda
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 čer 2024 20:59

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod lupusminor » 04 črc 2024 22:34

Tak to prostě je. Koupíte značku, dostanete číňák. Když koupíte číňák rovnou, dostanete z 15 kusů tak 2, které fungují dobře rovnou z krabičky. Ve výsledku utratíte tak zhruba stejně. Pokud to jen trochu jde, snažím se pera kupovat v kamenných prodejnách. Není jich mnoho, jsou dražší než ešopy, ale můžete zkusit jak vám padnou do ruky, jestli vůbec píšou, a podebatovat s prodavačem.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 61
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Předchozí

Zpět na Parker

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník